Madagaskar Hamam Böceği (Gromphadorhina portentosa)

Madagaskar Hamam Böceği (Gromphadorhina portentosa)

Madagaskar hamam böceği ve hamam böceği ilaçlaması hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan hemen bizi arayın.


Hamam böceği denildiğinde aklımıza ilk şu soru gelir. Hamam böceği nasıl yok edilir? İnsanlar tarafından pekte sevilmese de bazı hamam böceği türleri koleksiyonerler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Bunlardan en önemlisi de Madagaskar adasında yaşayan ve dünyanın en büyük hamam böceklerinden biri olan Madagaskar hamam böceği dir.

Madagaskar Hamam Böceği Taksonomik Bilgileri

Madagaskar Tıslayan Hamam Böceği
Bilimsel adı: Gromphadorhina portentosa
Takım: Dictyoptera
Familya: Blaberidae
İngilizce adı:  Madagascar hissing cockroach

Madagaskar Hamam Böceği Genel Özellikleri

Madagaskar hamam böceği yaklaşık 5– 8 cm boyunda, kırmızımsı kahve renkte ve parlaktır. Dünyada bilinen en büyük hamam böceği türlerinden bir tanesidir. Madagaskar hamam böcekleri daha çok tıslamaları ile tanınırlar. Bu tıslamayı, rahatsız edildiklerinde, erkekler çiftleşme öncesi rakipleri ile dövüşürken, çiftleşme öncesi kur yaparken veya birbirleri ile haberleşme için çıkartırlar. Madagaskar hamam böceği kanatsız ve iri yapılıdır. Antenler uzun ve ince yapıdadır. Bu hamam böceği türü nemli ve tropikal ormanlarda yaşamaktadır. Daha çok koleksiyon ve böcek yetiştiricileri tarafından hobi amacı ile beslenir. Uçma veya süzülme yetenekleri yoktur. Ev zararlıları grubuna girmez.

Madagaskar Hamam Böceği Ne Yer?

Yağmur ormanı gibi alanlarda yaşayan bu tür, daha çok toprak alanlarda yaşar. Özellikle toprak üzerinde bulunan yaprak ve çürürmüş orman kalıntıları altında iyi gelişim göstermektedir. Daha çok orman zeminine düşmüş çürümüş meyveler ve organik atıklar ile beslenir.

Madagaskar Hamam Böceği Biyolojisi

Madagaskar hamam böcekleri, Madagaskar adasına özgü iklim şartlarında yaşayabilirler. Dişi hamam böceği çiftleşme öncesi bir koku yayar ve erkeği çiftleşmeye davet eder. Erkek bireyler arasındaki çiftleşme mücadeleleri oldukça etkileyici sahnelere sebep olur. Erkek hamam böceklerinin başın arkasındaki boynuzları ile birbirleri ile mücadele ederler. Bu mücadelelerde meşhur tıslama sesi belirgindir. Erkek hamam böcekleri oldukça saldırgan davranışlar sergilerler. Çiftleşme sonrası Madagaskar hamam böceği dişisi yaklaşık 60 gün civarında yumurta kapsülünü taşır. Her yumurta kapsülünden yaklaşık 30-60 kadar nimf çıkar. Madagaskar hamam böceği nimfleri yaklaşık 7 ay sonra erginliğe ulaşır. Nimfleri ve erginleri kanatsızdır. Madagaskar hamam böceğinin ortama ömrü 3-5 yıl civarındadır.

Madagaskar Hamam Böceği Zararları

Madagaskar hamam böceklerinin insanlara ve yaşadıkları çevreye herhangi bir zararları tespit edilmemiştir. Koleksiyonerler tarafından beslenmekte ve üretilmektedir.

Hamam Böceği İle Mücadele (IPM)

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında hamam böcekleri oldukça hızlı üreme kapasitesine sahip böceklerdir. Kontrol altına alınmadıklarında sayıları, birden bire yüzbinleri bulabilir. Bu yüzden hamam böceklerinin izleri veya kendilerini ilk görüldüklerinde vakit kaybetmeden mücadeleye başlanması gerekmektedir. Bu böcekler, görüntülerinin yaratmış olduğu rahatsızlıkların yanı sıra,  alerji ve astım gibi hastalıklara da neden olabilirler. Ev ve dış alanlarda bulunan, kanalizasyon, çöp ve tüm kirli alanlarda dolaştıkları için birçok hastalık yapıcı mikroorganizmayı bünyelerinde taşırlar. Hamam böceği sorunlarına, kesinlikle entegre haşere kontrol yönetim prensipleri ile yaklaşılması gerekir.

Hamam Böceği İle Kültürel Mücadele

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında herhangi bir zararlı ile savaşımda en etkin yöntem, o zararlının yaşam koşullarını istemeyeceği şekilde değiştirmekten geçmektedir. Hamam böceği kontrolüne bahçe ve bitki bulunan alanlardan başlanmalıdır. En etkin korunma yöntemi, bu gıda maddelerinin ortadan kaldırılmasıdır. Hijyen ve temizlik bu açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca binalara giriş yapabileceği, yarık, çatlak vb. yalıtım eksikliklerinin izole edilmesi gerekir.

Hamam Böceği İle Fiziko-mekanik Mücadele (Hamam Böceği Tuzakları)

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında hamam böcekleri tüm dünyada kentsel haşere sorunlarının başında gelmektedir. Bu yüzden hamam böceği mücadelesinde oldukça farklı mücadele yöntemleri ve ilaçlar geliştirilmiştir. Hamam böceği mücadelesinde kullanılan en etkin yöntemlerden biri de tuzaklardır.

Böceği Mücadelesinde Feromonlu Yapışkan Tuzaklar

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında hamam böceği mücadelesinde kullanılan oldukça gelişmiş tuzaklar bulunmaktadır. Bu tuzaklar hemen hemen bütün hamam böceği türlerine karşı kullanılabilir. Özellikle yapışkan plakalı ve feromonlu tuzaklar hamam böceği mücadelesinde etkin olarak kullanılmaktadır. Bu tuzaklar iki bölümden oluşur. Birinci bölüm, böceği tuzağa çeken koku tableti veya bölümüdür. İkinci bölüm ise tuzağa gelen böceğin yapıştığı yapışkan plakadır. Bazı modellerde koku, yapışkan plaka üzerine emdirilmiş de olabilir. Tuzak, hamam böceklerini cezbeden çeşitli kokuları taklit etmekte ve böceği tuzağa çekmektedir. Kokuya gelen böcekler yapışkan plakalar üzerine yakalanmaktadırlar.  Hamam böceği sorunu bulunan alanlar, inceledikten sonra, belirlenecek mücadele programına uygun olarak, yapışkan ve feromonlu tuzaklar kullanılabilir. Hamam böceklerinin çok hızlı üreme kapasitesine sahip oldukları düşünülür ise tuzaklarda yakalanan onlarca böceğin oldukça önemli olduğu anlaşılacaktır.

Madagaskar Hamam Böceği

Hamam Böceği İle Biyolojik Mücadele

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında, hamam böceği mücadelesinde, doğal düşmanlar korunmalı ve kullanılacak diğer mücadele yöntemleri bu canlılara zarar verilmemesine özen gösterilmelidir. Özellikle kimyasal mücadele uygulamalarında sadece hamam böceklerine yönelik geliştirilmiş spesifik böcek ilaçları tercih edilmelidir. Hamamböceklerinin doğal düşmanları arasında, kertenkeleler, kurbağalar, serçe vb. küçük kuşla, bulunmaktadır. Uygulanacak diğer mücadele yöntemlerinin, bu canlılara zarar vermemesine özen gösterilmelidir. Mücadeleye başlamadan önce, bu konuda Entofarma uzmanlarına başvurun ve bilgi alın.

Hamam Böceği İle Kimyasal Mücadele (Hamam Böceği İlaçlama)

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında, kimyasal mücadeleye başlamadan önce bir uzmandan mutlaka bilgi alınmalıdır. Hamam böceği mücadelesinde, mücadele programı baştan belirlenmelidir. Yapılacak hatalı kimyasal uygulamalar, kimyasal mücadelenin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Hatalı ilaçlama çalışmaları hamam böcekleri üzerinde böcek ilaçlarına karşı direnç gelişimine neden olabilir. Hamam böceği ilaçlama çalışmalar yıl boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

Hamam Böceği İle Mücadelede Kullanılan Hamam Böceği İlacı Çeşitleri

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında, hamam böceklerine yönelik yapılan ilaçlama çalışmalarında kullanılacak, farklı formulasyonlarda Hamam böceği ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlar, hamam böceği istilasının büyüklüğü, yuvalandıkları alanın özellikleri, istila da bulunan hamam böceği türü gibi özellikler göz önüne alınarak, doğru şekilde tercih edilmelidir. Şayet bu hamam böceği ilaçları doğru takvimde ve güvenli bir şekilde kullanılır ise hamam böceği sorunları hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Hamam Böceği Mücadelesinde Hamam Böceği Jeli Kullanımı

Bu Hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında jel yem Hamam böceği ilaçları içerdikleri cezbedici maddeler ve feromon lar sayesinde hamam böceği sorunlarını kontrol altına almakta oldukça başarılı olmuştur. Ancak piyasada oldukça fazla çeşit jel yem hamam böceği ilacı bulunması bu noktada tüketicinin aklını karıştırabilir. Hamam böceği jeli, hamam böceği mücadelesinde en etkili hamam böceği ilacı hangisi? Sorusuna verilecek en iyi cevaptır.  Hızlı ve kalıcı çözüm için doğru ürünün seçilmesi, hamam böceği sorunun çözülmesinde oldukça etkili olacaktır. Jel hamam böceği ilaçları, özellikle yoğun aroma içermesi sayesinde daha fazla cezbedicidir. Hamam böceklerinin gözlemlendikleri alanlarda yeterli miktarda kullanılabilir. Jel yem ilaçlar uygulama maliyeti olarak diğer böcek ilaçlarına oranla biraz yüksektir. Ancak kalıcılıkları daha fazladır. Hamam böceği mücadelesinde en başarılı yöntemlerden biridir.

Hamam Böceği Mücadelesinde Granül Hamam Böceği İlaçlarının Kullanımı

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında, granül böcek ilaçlarının, ülkemizde yaygın bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Ancak hamam böceği mücadelesinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Kalıcılık ve etkileri açısından oldukça başarılı böcek ilaçlarıdır. Eğer hamam böceklerinin yuvası tespit edilebiliyorsa, yuva etrafında ve hamam böceklerinin gezindikleri alanda oldukça iyi sonuç verecektir. Mücadele uygulanacak ilaçlama programı içerisinde bulunmasında fayda vardır.

Hamam Böceği Mücadelesinde Toz Hamam Böceği İlacı Kullanımı

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında, toz ilaçları kullanmadan önce mutlaka iyi bir inceleme ve gözlem yapılmalıdır. Hamam böceklerinin yuvalanma alanlarında kullanılabilir. Toz ilaçlarda özellikle etken madde seçimine dikkat edilmelidir. Bu formulasyondaki böcek ilacını kullanmadan önce Hamam böceklerinin gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekir. Bu formülasyon ve uygulama yöntemi, ülkemizde çok fazla kullanılmamaktadır. Toz ve ıslanabilir toz böcek ilacı formulasyonlarını profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmalıdır. Bu yöntem hedef dışı canlılara ve insanlara da zarar vereceğinden bireysel mücadelede önerilmemektedir.

Hamam Böceği Mücadelesinde Kalıcı Hamam Böceği İlacı Kullanımı

Bu hamam böceği türünün herhangi bir ekonomik zararı bulunmamaktadır. Bu tür ile herhangi bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Ancak evlerimizde zararlı hamam böceği mücadelesi açısından bakıldığında, hamam böceği ilaçlamasında Residuel (kalıcı)  böcek ilaçlarının kullanılması bu konuda bilgi ve tecrübe gerektiren bir çalışmadır. Uygulama doğru şekilde yapılır ise, oldukça başarılı sonuçlar verebilir. Ancak hatalı uygulamalar, hamam böceği istilasının daha da artmasına neden olabilir. Residuel sıvı ilaçlama hamam böceklerini gözlemlediğiniz alanlarda ve gezindikleri yüzeylerde kullanılabilir. Hedef dışı organizmalara zarar verilmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Genel ilaçlama uygulamaları yerine bölgesel uygulamalar tercih edilmelidir. Hamam böceklerine karşı kullanılacak, ilaçlama çalışmalarında entegre bir kimyasal mücadele stratejisi tercih edilmelidir. Bu hamam böceği türüne karşı özellikle evin çevresi ve peyzaj alanlarında sprey ilaçlama uygulaması tercih edilmelidir.
Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.
Hamam böceği ilaçlama ve Hamam böceği ilacı hakkında daha detaylı bilgi almak için Hamam Böceği İlaçlaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...