Kene İlaçlama

Kene İlaçlama

Kene ve Kene ilaçlaması hakkında bilgi almak ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan bizi hemen arayın.

 

Doğal dengenin değişmesi ile birlikte avcıları ortadan kalkan keneler, insanlar için artık en büyük tehlikelerden biri haline gelmişlerdir.  Sadece kene ilaçlama ile mücadele edilmesi mümkün olmayan Keneler, hayatınızı
biranda kâbusa çevirebilir. Aslında Keneler kan emmeleri ile değil, taşıdıkları Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ile büyük risk oluşturmaktadır. Yaşadığınız alanlarda sevdiklerinizin sağlığını riske atmayın! Kene ilaçlaması yaptırın.

Türkiyede karşılaşılan bazı Kene türleri

 • Geyik kenesi             (Ixodes scapularis)
 • Köpek kenesi           (Rhipicephalus sanguineus)
 • Sakırga                       (Ixodes ricinus)
 • Amerikan kenesi     (Amblyomma americanum)
 • Güvercin kenesi       (Argas reflexus)

Kenelere üstten bakıldığında oval yapılı tek bir vücut olarak görülür. Vücutlarının ön kısmında deriyi delmeye ve kan emmeye yarayan ağız parçaları bulunmaktadır. Keneler uçamaz ve zıplayamazlar. Yavru keneler 3 çift bacaklıdır, genç ve ergin keneler ise 4 çift bacaklıdır. Vücutlarının üzeri erkeklerde tamamı, dişilerde ise sadece kafaya yakın bir kısmı kitinli sert bir tabaka ile kaplıdır. Bu nedenle dişiler kan emdikçe vücutları esner ve normal büyüklüklerinin 10 katı büyüklüğüne kadar şişer. Erkekler ise kitinli tabaka nedeniyle vücutları esnemez ve az kan emebilirler. Keneler, genellikle tüm yıl boyunca kan emerek beslenebilirler. Ancak ergin ve  nimf ve larvaların beslenmesi biraz değişiklik gösterebilir. Örneğin ergin keneler Mart ve Ağustos ayları arasında kan emerler. Kene nimf ve larvaları ise, Haziran ve Kasım ayları arasında kan emerek beslenirler. Kene ilaçlaması öncesi bu konular dikkate alınmalıdır.

Özellikle kuşlar Kenelerin yayılmasında başrolü oynarlar. Mevsimsel göçleri nedeni ile göçmen kuşlar Kenenin bölgeler arasında yayılmasına neden olurlar. Göçmen kuşların konakladıkları veya durakladıkları alanlar Kene yayılımı ve aktivitesi açısından daha riskli bölgelerdir.

Kenelerin farklı türleri insanlarda hastalık oluşturabilen bazı patojenleri bulaştırabilmektedir.

Kene İlaçlamaKenelerden insanlara bulaşan başlıca hastalıklar

 • Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)
 • Lyme Hastalığı
 • Q Ateşi
 • Kene Kaynaklı Ensefalit
 • Akdeniz Benekli Ateşi
 • Monositik Erlihyoz
 • Granülositik Erlihyoz
 • Babezyoz olarak sıralanabilir.

Bu hastalıklardan KKKA ve kene kaynaklı ensefalitte etken virüslerdir. Babezyoz da parazitler, Lyme hastalığında bakteriler, diğerlerinde ise riketsiyalar’ dır.

Kene ilaçlaması öncesinde dikkat edilmesi gereken konu, kenelerin hangi yolla ilaçlama yapılacak alana geldiklerinin tespit edilmesidir. İlaçlama yapılacak alanda kenelerin yoğun olarak konakladıkları bölgelerinde, ayrıca tespit edilmesi gerekir. Bunun için mutlaka kene surveyi yapılmalıdır. Kene surveyi doğru şekilde yapılırsa, kene yoğunluğu ve bulaşık alanlar hakkında net bilgiler elde edilebilir. Entofarma Servis uzmanları, sizlere kene ilaçlaması öncesi ve sonrası alınması gerekli bazı tavsiyelerde bulunacaklardır.Kenelere karşı ilaçlama yapıldıktan sonra,sorununun tamamen ortadan kalktığından emin olmak için ikinci bir kontrolün yapılması şarttır.

Artık sizin bölgenizde de profesyonel Entofarma Servis uzmanları çalışıyor. Türkiye’de 2.000 kurumsal müşterimizin aldığı, kaliteli haşere kontrol hizmetinden sizde faydalanın. Sizin için Türkiye genelinde en etkin kene ilaçlaması çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...