Karınca İlacı ve Karınca İlaçlaması

Karınca İlacı ve Karınca İlaçlaması

Karınca ilacı ve Karınca ilaçlama hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan bizi hemen arayın.

Karınca İlaçlama

Özellikle yaz aylarının yaklaşması ile karıncalar faaliyetlerine başlar. Öncelikle üremek ve yeni koloniler oluşturma amacındadırlar. Daha sonrada evlerimizi ve işyerlerimizi istila edecekler. Karınca mücadelesinde kullanılan Karınca ilacı tercihi, mücadelenin başarısı açısından oldukça önemlidir. Hedef koloniler halinde yaşayan karıncalardan tamamıyla kurtulmak olmalıdır.

Karınca Hakkında Bilgi

Bir işçi karınca vücut ağırlığının 10 katı ağırlığı kaldırabilir. Dünya üzerinde en kalabalık nüfusa sahip olan canlılar, karıncalardır. Her yeni doğan 40 insana karşılık, 700 milyon karınca dünyaya gelmektedir. Karıncalar işgalci böceklerdir. Öncelikle bir alana yavaş yavaş yerleşirler ve bir süre sonra bu alanı tamamen istila ederler. Böceklerin en sosyal türlerinden biri olan karıncalar, iyi organize edilmiş bir düzen içinde, topluluklar halinde yaşarlar. 2-5 mm boyunda siyahtan kahverengiye, koyu kırmızıdan siyaha kadar renklerde birçok karınca türü vardır.  Dünya üzerinde kutuplar ve buzul bölgeler dışındaki tüm alanlarında karınca kolonileri yaşamaktadır. Karıncalar koloni halinde yaşadıkları için tek başlarına hayatlarını sürdürmeleri imkânsızdır. Kolonide yaşayan her bir kast mensubunun farklı görevleri bulunmaktadır. Her bir kast sistemine mensup bireyde fizyolojik açıdan farklı özelliklere sahiptir, Genel olarak bu kast sistemine 3 farklı yapıda birey modeli bulunmaktadır. Bu kast sistemindeki en büyük karınca Kraliçe karınca dır. Karıncalar asker ve işçi karıncalardan oluşturdukları bir ordu kurup kolonilerini korurlar. Bazen de koloniler arasında insanlar gibi savaşırlar. Karıncalar, yuvalarının belli bölgelerinde mantar yetiştirip tarım yapabilen canlılardır. Bu canlılarla mücadelede doğru yöntem ve Karınca ilacı seçilmelidir.

Kraliçe Karınca

Kraliçe karınca diğer karıncalardan daha iridir. Karınca kolonilerinde birden çok kraliçe karınca bulunabilir. Kraliçe karıncanın görevi üremeyi devam ettirmektir. Erkek karıncaların görevi ise kraliçe karıncayı döllemektir. Erkek karıncaların genellikle çiftleşmeden sonra ölür.

Kanatlı Karınca – Uçan Karınca

Kanatlı Karıncalar Nisan – Mayıs ayları gibi havaların ısınması ile birlikte ortaya çıkar ve kanada sahip olan bu tür üremek ve yeni yuva kurmak için dışarı çıkar. Yeni bir koloni oluşturmak için uçuş yapan Kanatlı karıncalar diğer türlerden farklı ayrı bir tür olarak düşünülür. Ancak bu durum aslında yeni bir koloni oluşturmak için uçuş yapan karıncalardır.

Karınca Yuvası

Karıncalar genellikle yuvalarını toprakta açtıkları ve tüneller ile birbirine bağladıkları oldukça karmaşık bir yuva modeline sahiptirler. Karınca yuvasının içi dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı oldukça başarılı savunma mekanizmaları ile korunmaktadır.

Karınca Ne Yer?

Milyonlarca bireyin bir arada yaşadığı Karınca kolonilerinde gıda ihtiyacının karşılanması da oldukça etkileyici bir şekilde sağlanmaktadır. Karıncalar gıda bulmak için öncelikle öncü işçi karınca yollarlar. Bu karıncalar koloninin ihtiyacı olan gıda maddelerini ararlarken dolaştıkları alanlara koku molekülleri bırakırlar. Bu durumun oldukça etkileyici bir sebebi bulunmaktadır. Gıdayı bulan öncü karıncalar bu durumu yuvadaki diğer karıncalara bildirdiklerinde diğer karıncalarda bu koku molekülleri sayesinde gıdanın yerini hiç şaşırmadan bulabilirler.

Karınca İlaçlama

Karınca Türleri

Takım: Hymenoptera

Familya: Formicidae

Bahçe Karıncası

Bahçe Karıncası Latince Adı: Lasius niger

Hemen hemen her alanda yaşayabilirler. Toprakta yaptıkları yuvalarda yaşarlar.

Firavun Karınca

Firavun Karıncası Latince Adı: Monomorium pharaonis

Evlerde, apartmanlarda, ofislerde, hastanelerde bulunabilir.

Marangoz Karınca

Marangoz Karınca Latince Adı: Camponotus vagus

Bu karıncalar tahtayı yemezler sadece yuva yapmak için kullanırlar, ancak yarıklar çatlaklar ve buna benzer her yerde yuva yapabilirler.

Kırmızı Karınca – Ateş Karıncaları

Kırmızı Karınca Latince Adı: Solenopsis invicta

Isırdıklarında yakıcı bir acı verdikleri için bu ad verilen Ateş karıncaları, toprak içinde höyük benzeri yapılar oluşturarak kendilerine yuva yaparlar. Oldukça saldırgan olan Kırmızı Karıncalar büyük koloniler halinde yaşarlar. Bazı sürüngen türlerini veya küçük canlıları iğneleri ile sokup zehirleyebilirler ve bu şekilde beslenirler.

Karınca ilacı ve Karınca İlaçlama

Ülkemizde Sağlık bakanlığı tarafından Biyosidal ürün olarak ruhsatlandırılmış ve karıncalara karşı kullanılan oldukça farklı formulasyonda Karınca İlacı bulunmaktadır. Bu ilaçlar farklı alanlarda kolaylıkla uygulanabilecek şekilde formüle edilmiştir. Ancak Karıncaların kast sistemi düşünüldüğünde milyonlarca üyesi olan bir koloniyi ortadan kaldırmak hiç de sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Bu yüzden evinizdeki veya apartmanınızdaki karınca sorununa müdahale ederken yapılacak Karınca İlacı uygulamasındanın tüm koloniyi hedef alacak şekilde uygulanmasının, mücadele başarısına etkisi oldukça fazla olacaktır.

Bazı Karınca İlacı Formulasyonları

  • Jel yem Karınca ilacı
  • Granül Yem Karınca ilacı
  • Residuel Toz Karınca ilacı
  • Residuel Sıvı Karınca ilacı

Evde Karınca Var Ne Yapmalıyım?

Evde Karınca aktivitesi bulunması, yakınlarda bir karınca kolonisi bulunduğuna işaret etmektedir. Bu noktada Karınca yuvasının bulunması ve yok edilmesi sizi bu sorundan kurtaracaktır. Bir apartman dairesinde sadece dairenize ilaçlama yaptırmanız sizi karınca sorunundan kısa bir süre kurtaracaktır. Böyle bir uygulama yerine doğrudan karınca kolonisini hedef alan bir ilaçlama ve uygulama tercih edilmelidir.

Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.

Karınca İlacı ve İlaçlaması hakkında daha detaylı bilgi almak için Karınca İlaçlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.



Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...