Kalorifer Böceği (Blatella germanica)

Kalorifer Böceği (Blatella germanica)

Kalorifer böceği ve Kalorifer böceği ilaçlaması hakında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan hemen bizi arayın.


Kalorifer böceği
yaklaşık 300 milyon yıldan buyana Dünyamızda yaşamaktadır. Günümüze kadar yapısal hiçbir değişiklik göstermeden ulaşan bu canlı türü, insanlar karşısında neredeyse yenilmezdir. Vücutlarında 47 farklı hastalık yapıcı mikroorganizmayı taşımaları ve temas ettikleri her yüzeye, bulaştırmalarından dolayı insanlar hep Kalorifer böceği ile savaşmışlardır. Bu sorunu yaşayan insanların aklına gelen soru ise şu olmuştur. Kalorifer böceği neden olur? ve Kalorifer böceği nasıl yok edilir?

Kalorifer Böceğinin Taksonomik Bilgileri:

Alman Hamam Böceği, Kakalak, Sarı böcek

Latince adı: Blatella germanica
Takım: Dictyoptera
Familya: Blattellidae
İngilizce adı:  German cockroach

Kalorifer Böceği Genel Özellikleri

Kalorifer böceği, yaklaşık 10 – 15 mm boyundadır. Açık kahverengiden, koyu kahverengi renklere kadar değişen şekillerde gözlemlenebilir. Ergin hamam böceklerinin vücutları üzerinde, belli belirsiz koyu lekeler bulunabilir. Kanatlar hem dişi hem de erkek bireyde gelişmiştir. Kanatlar dişilerde vücudun tamamını kaplarken, erkek bireylerde vücuttan biraz uzundur. Kanatları gelişmiş olan Kalorifer böceği uçma yeteneğine sahip değildir. Ancak nadirde olsa yüksek bir noktadan süzüldükleri gözlenmiştir. Dişi bireyler, erkeklere oranla biraz daha büyüktürler. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşayan Kalorifer böcekleri, insanlar ile yaşamaya oldukça iyi adapte olmuşlardır. İnsanların yaşadıkları hemen her bölgede yoğun olarak bulunurlar. Yaşamaları için sürekli bir ısı kaynağına gereksinim duyan bu tür, yuvalanmak ve yaşamak için sıcak ve nemli yerleri seçer. Bu yüzden ülkemizde ismi kalorifer böceği olarak adlandırılmıştır. Bulabildikleri hemen hemen her şeyi yiyebilen bu zararlılar, omnivordurlar. Yani hem bitkisel hem de hayvansal gıdalar ile beslenirler. Evlerimizde özellikle, deri ve kıl döküntüleri de dahil olmak üzere her şeyi tüketirler. Besin ihtiyaçları fazla olmayan Kalorifer böceği nin asıl ihtiyacı sıcaklık ve nemdir. Genellikle karanlıkta hareket eden bu haşere türü, özellikle yarık ve çatlaklarda yuvalanmayı tercih eder.

Kalorifer Böceği Yumurtası

Kalorifer böceği, yumurtalarını tek tek bırakmaz. Bunun yerine yumurtalarını bir paket içerisinde taşırlar. Kalorifer böceği dişisi, bu paketi abdomenin sonunda taşır. Kalorifer böceği yumurtası açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişen renklerde ve yaklaşık 5-10 mm uzunluğundadır. Küçük bir bezelye tanesi büyüklüğünde olan bu yapı içerisinde yaklaşık 24-48 adet yumurta bulunmaktadır. Asit ve bazlara karşı oldukça dayanıklı olan Kalorifer böceği yumurtası genellikle karanlık kuytu köşelere bırakılır. Böcek ilaçlarına karşı oldukça dayanıklı olan Kalorifer böceği yumurtası sıvı ilaçlar ile yapılan ilaçlamadan etkilenmez.

kalorifer böceği yumurtası

Kalorifer Böceği Yavrusu

Kalorifer böceklerinde yarı başkalaşım gözlenir. Yumurtadan çıkan yavrular (nimf) açık kahverengiden, koyu kahverengine kadar değişiklik renklerdedir. Yaklaşık 5-6 gömlek değiştiren hamam böceği yavruları ergin olurlar. Her deri değiştireme aşamasında renk ve vücut yapılarında değişiklikler gözlenir. Yavrularının vücut şekilleri 1. deri değiştirme döneminde daha oval iken, büyüdükçe bu yapı daha uzun, eliptik bir şekle döner. Yine renkleri de değişiklik gösterir. Vücut üzerinde enine siyah lekeler bulunur. Bu lekeler, deri değiştirme dönemleri ilerledikçe veya Kalorifer böceği geliştikçe vücudun her iki parçasında uzun iki siyah leke haline dönüşür.

Kalorifer Böceği Ne Yer?

Kalorifer böcekleri sıcaklık ve nem oranı yüksek yerlerde yuvalanmayı tercih ederler. Ektotermik olan bu haşerelerin vücutları sürekli ısı kaybeder. Bu yüzden sıcak alanlarda yaşamak zorundadır. Hemen hemen her yerde yaşayabilen Kalorifer böcekleri bulabildikleri her şeyi yerler. 50 kadar hamam böceği 1 yağ damlası ile bir ay kadar beslenebilirler. Evlerimizdeki mutfaklar, ticari yemekhaneler, restoranlarda vb. yerlerde Kalorifer böceklerinin yiyebileceğinden daha fazla gıda bulunmaktadır. Bu yüzden ev ve işyerlerinde hijyen, oldukça önemli bir hale gelmektedir. Kalorifer böceği bulunduğu ortamda, hiçbir gıda maddesi bulunmasa bile sadece su ile bir ay kadar hayatta kalabilirler. Özellikle nem oranı yüksek alanlarda yaşamayı tercih eden bu zararlı türü, hem bitkisel hem de hayvansal gıdalar ile beslenir. Kanalizasyon veya atık su hattına atılan sebze ve meyve atıkları Kalorifer böcekleri için oldukça rahat ulaşabildikleri besin kaynaklarından biridir. Yine evlerde ve işyerlerinde bulunan çöp ve atık alanları kalorifer böceklerini cezbeder. Kalorifer böceklerinin en ilginç özelliklerinden bir tanesi de selülozu parçalayıp sindirebilmeleridir. Bu sayede kâğıt içerisindeki selülozu parçalayabilirler. Yani kâğıt başlıca besin kaynaklarından bir tanesidir. Kalorifer böceği, çürümüş bitkisel atıklar la da beslenirler. Aynı zamanda, ölmüş böcekler ve diğer organik maddeler ile de beslendikleri de gözlenmiştir.

Kalorifer Böceği Biyolojisi

Kalorifer böcekleri üreme olgunluğuna geldiklerinde dişi hamam böceği kendine has bir koku (feromon) salgılar. Bu koku erkeği çiftleşmeye davet eden bir kokudur. Çiftleşmeden yaklaşık 10 gün sonra dişi böcek yumurtlamaya başlar. Kalorifer böceği yumurtası açık kahverengiden koyu kahverengine kadar değişik renktedir. Yumurta paketi oluşturulduğunda içerisinde yaklaşık 24 ila 48 adet yumurta bulunur. Dişi böcek yumurtalarını, yaklaşık 30 gün boyunca abdomeninin sonunda taşır. Bu esnada yumurta paketi içinde bulunan yumurtaların gelişimi dişi böcek ile bağlantılıdır. Dişi böcek, yumurtalar olgunlaştıktan sonra yumurta paketini bırakmak için uygun bir yer arar. Kalorifer böceği, yumurtalarının açılmasına yaklaşık 24 saat kaldığında yumurta paketi karanlık ve güvenli bir alan bırakılır. Yumurtadan çıkan yavru hamam böcekleri yaklaşık 2-3 mm boyundadırlar. Hemen beslenmeye başlayan Kalorifer böceği yavruları önlerine çıkan her şey ile beslenirler ve oldukça hızlı gelişirler. Eğer ortam şartları uygun ise (Sıcaklık, nem, gıda) Yaklaşık 7-10 gün içerisinde deri değiştirebilirler. Yaklaşık 5-6 deri değiştirme sonucunda yavrular ergin olurlar. Yumurtadan çıkan yavru böcekler (nimf), uygun sıcaklık koşullarında ergin olması yaklaşık 45-60 gün bir zaman almaktadır. Yarı başkalaşım gözlenen bu zararlı türünün üreme gücü oldukça hızlıdır. Şayet kontrol altına alınmaz ise 1 çift kalorifer böceği uygun koşullar altında 1 yıl içerisinde 35.000 adetlik bir koloni oluşturabilir. Kalorifer böceği, yaklaşık 6 ay ila 1 yıllık bir ömre sahiptirler. Karanlıkta yaşamayı tercih eden Kalorifer böceklerinde, dişiler erkeklerden daha uzun süre yaşar. Bu böcekler, yuva içerisinde, guruplar halinde yaşamayı tercih ederler.

 Kalorifer Böceği Zararları

Kalorifer Böceği Zararları

Kalorifer böceği, insanlarla yaşamaya adapte olmuş zararlılardandır. Evlerimizde, mutfaklarımızda, restoranlarda, fırınlarda, marketlerde ve gıda bulunan hemen her yerde bulunabilirler. Kalorifer böceği aslında tükettiği gıda maddesi miktarı ile zarar vermez. Tükettikleri gıdaların yanında kontamine ettikleri gıda miktarı çok daha fazladır. Vücutlarında yaklaşık 47 farklı mikroorganizmayı bulunduran bu hamam böceği türü, kirli ve bulaşık hemen hemen bütün alanlarda gezinir. Atık boruları, tuvaletler, çöp vb. alanlardan aldıkları mikroorganizmaları, gıdalarımıza ve kullandığımız eşyalarımıza bulaştırırlar. Kalorifer böceklerinin bulaştırdığı hastalık, mikroorganizmalar ve rahatsızlıklardan bazıları; E.coli, Salomonella, Gastro-enteritis, Tifo, Gıda zehirlenmeleri, Dizanteri, Hepatit B virüsü dür. Kalorifer böceği, özellikle yaşlı ve çocuklarda alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda, bulaşıcı hastalıkların yanı sıra astım gibi rahatsızlıklarında tetikleyicisi olabilirler.

Kalorifer Böceği Nasıl Yok Edilir?

Dünya geneline yayılmış, insanlar karşısında neredeyse yenilmez olan Kalorifer böceği ile mücadele oldukça kapsamlı bir çalışma gerektirmektedir. Sadece ilaçlama yapılarak bu zararlıdan tamamen kurtulmayı düşünmek, sorunu biraz hafife almak anlamına gelir. İlaçlamaya başlamadan önce sorunun kök nedeni tespit edilmeli, yalıtım, hijyen, depolama, çapraz bulaşma ve sanitasyon eksiklikleri gözden geçirilmelidir. Bu haşere ile savaşımda, doğru ilaçlama yöntemlerini kullanmak için Kalorifer böceğinin yaşayışı ve alışkanlıklarını çok iyi bilmek gerekir. Alınacak önlemler ve doğru yaklaşım yöntemleri ile ev ve iş yerlerinde Kalorifer böceklerinden tamamen kurtulmanın ve tekrar geri dönmelerinin önüne geçmenin yollarından kısaca bahsedeceğiz.

Kalorifer Böceği İle Entegre Mücadele (IPM)

Kalorifer böceği çok hızlı üreme kapasitesine sahiptir. İlk görüldükleri andan itibaren mücadeleye başlanması gerekir. Ülkemizde bu haşere türüne karşı ilk akla gelen yöntem Kalorifer böceği ilaçlaması yapılmasıdır. Oysa tecrübeli pest control uzmanları bile ilk kimyasal mücadele uygulamalarında zararlı popülasyonunun en çok %90 ını yok edebilirler.  Yani Kalorifer böceği ilaçlaması bile tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun yanında diğer mücadele yöntemlerinin de entegre bir şekilde kullanılması gerekir. Kalorifer böceği popülasyonu, eğer kontrol altına alınmaz ise, aniden tüm evi, binaları veya işletmenin genelini istila edebilir. Bu yüzden hamam böceklerinin izleri veya kendilerini ilk görüldüklerinde vakit kaybetmeden mücadeleye başlanması gerekmektedir. Bu böcekler, görüntülerinin yaratmış olduğu rahatsızlıkların yanı sıra,  alerji ve astım gibi hastalıklara da neden olabilirler. Ev ve dış alanlarda bulunan, kanalizasyon, çöp ve tüm kirli alanlarda dolaştıkları için birçok hastalık yapıcı mikroorganizmayı bünyelerinde taşırlar. Hamam böceği sorunlarına, kesinlikle entegre haşere kontrol prensipleri ile yaklaşılması gerekir.

Kalorifer Böceği İle Kültürel Mücadele

Kalorifer böceği ile mücadelede en etkili yöntem, haşerenin bulaşmasını engellemektir. Bulaşma çok çeşitli yollar ile olabilir.

Kalorifer Böceği Ve Yalıtım 

Kalorifer böceği bir alandan diğer alan geçiş yapıp yerleşebilir. Bina içlerinde bulunan yarık ve çatlaklar yerleşebilirler. Bu riski oluşturacak yalıtım eksikliklerinin giderilmesi gerekir.

Kalorifer Böceği Ve Hijyen 

Kalorifer böceklerine besin kaynağı olacak gıda atığı ve kalıntılarının ortadan kaldırılması gerekir. Bu kontrol detaylı temizlik çalışmaları ile sağlanabilir. Özellikle kenar ve köşe ve gözle görünmeyen alanlarda temizlik yapılmalıdır.

Kalorifer Böceği Ve Ortam Şartlarının Değiştirilmesi

Ortam Şartlarının Kalorifer böceklerinin tercih etmeyeceği şekilde değiştirilmesi gerekir. Özellikle sıcak ve nemli alanlarda alınacak çeşitli önlemler ile haşerelerin yerleşmesinin önüne geçilebilir.

Kalorifer Böceği Ve Depolama

Ev ve iş yerimizde depoladığımız ürün ve gıda maddelerinin uygun şartlarda saklanması, Riskli gıda ve ambalaj maddelerinde, haşerelerin yuvalanmasının önüne geçilmesi gerekir.

Kalorifer Böceğinin Dışarıdan Bulaşmasının Engellenmesi

Dışarıdan gelen her ürünle, bu zararlıların ev ve işyerlerine bulaşması mümkündür. Bu yol ile bu zararlı türü, tüm dünyaya yayılmıştır. Özellikle ambalajlı ve koli içindeki ürünler, gerekli kontroller yapıldıktan sonra iç alana alınmalıdır.

Kalorifer Böceği Tuzakları (Fiziko-mekanik Mücadele)

Bu zararlı türü ile mücadele için özel olarak üretilmiş, feromonlu yapışkan tuzaklar bulunmaktadır. Bu tuzaklardan bazıları böceklerin çiftleşme feromonlarını taklit eder. Bazıları ise Kalorifer böceklerini cezbeden kokular içerir. Bu kokular ile yapışkan tuzaklara çekilen haşereler yakalanır. Bu tuzaklar sürekli olarak aktif oldukları için oldukça başarılı bir yöntemdir. Haşere popülasyonun hiç de küçümsenmeyecek bir bölümü kontrol altına alınabilir. Bu mücadele şeklinde tuzakların yerleştirileceği pozisyonlar oldukça önemlidir. Diğer mücadele yöntemleri ile bir arada kullanıldığında hamam böceği popülasyon yoğunluğu ve türü hakkında oldukça başarılı olur. Kalorifer böceği mücadelesinde kullanılan en etkin yöntemlerden biri de feromonlu yapışkan tuzaklardır.

Kalorifer Böceği Mücadelesinde Feromonlu Yapışkan Tuzaklar

Tüm dünyada, özellikle feromonlu ve yapışkan plakalı tuzaklar hamam böceği mücadelesinde oldukça etkin olarak kullanılmaktadır. Yapışkan tuzaklar iki bölümden oluşur. Birinci bölüm, böceği tuzağa çeken koku bölümüdür. İkinci bölüm ise tuzağa gelen böceğin yapıştığı yapışkan plakadır. Bazı modellerde koku, yapışkan plaka üzerine emdirilmiş de olabilir. Tuzak, hamam böceklerini cezbeden çeşitli kokuları taklit etmekte ve böceği tuzağa çekmektedir. Kokuya gelen böcekler yapışkan plakalar üzerine yakalanmaktadırlar.  Haşere istilası sorunu bulunan alanlar, inceledikten sonra, belirlenecek mücadele programına uygun olarak, yapışkan ve feromonlu tuzaklar kullanılabilir. Kalorifer böceklerinin çok hızlı üreme kapasitesine sahip oldukları düşünüldüğünde, yapışkan tuzaklara yakalanan yüzlerce böcek mücadelenin başarısı açısından oldukça önemlidir.

Kalorifer Böceği İle Biyolojik Mücadele

Kalorifer böceklerine karşı ülkemizde kullanılan ve Sağlık Bakanlığından izinli bir biyolojik mücadele yöntemi bulunmamaktadır. Ancak yine de kimyasal mücadele uygulamalarında, kalorifer böceklerine yönelik geliştirilmiş spesifik böcek ilaçları tercih edilmelidir.  Kullanılacak böcek ilaçlarının ve yöntemlerinin diğer canlılara, zarar vermemesine özen gösterilmelidir. Mücadeleye başlamadan önce mutlaka Entofarma uzmanlarına başvurun ve bilgi alın.

Kalorifer Böceği Yavrusu

Kalorifer Böceği İlaçlama (Kimyasal Mücadele)

Kalorifer böceklerine karşı yapılacak ilaçlama çalışmalarında en büyük risk, bu zararlıların insanların yaşadıkları alanlarda ve insanlarla iç içe bulunmalarıdır. Bu yüzden kullanılacak yöntem ve böcek ilaçları insan yaşamını riske atmayacak, çalışma ve günlük hayatın akışını oldukça az etkileyecek etkide olmalıdır. Bunun yanında en büyük sorun olan haşere aktivitesini de hızlıca ortadan kaldırmalıdır. Evin yapısı, evde yaşayan insanların yaş grupları, işletmenin yapısı, faaliyette bulunduğu sektörü gibi onlarca kriter kimyasal mücadele yöntemlerini belirlemede etki eder. Kimyasal mücadeleye başlamadan önce mutlaka bir uzmandan bilgi alınmalı ve mücadele programı baştan belirlenmelidir. Hatalı ilaçlama programları, Kalorifer böcekleri üzerinde, böcek ilaçlarına karşı direnç gelişimine neden olabilir. Kalorifer böceği ilaçlama çalışmaları, yıl boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

Kalorifer Böceği İlacı Çeşitleri

Kalorifer böceklerine yönelik yapılan ilaçlama çalışmalarında kullanılan ilaçların, farklı formulasyonları bulunmaktadır. Bu ilaçlar, kalorifer böceği istilasının büyüklüğü, yuvalandıkları alanın özellikleri, istila da bulunan hamam böceği türü gibi özellikler göz önüne alınarak, uygun şekilde tercih edilmelidir. Kalorifer böceği ilaçları doğru uygulama yöntemleri ve uygun takvimde kullanıldığı takdirde hamam böceği sorunları hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Kalorifer böceklerine karşı ülkemizde Sağlık Bakanlığından ruhsatlı ilaçlar birkaç farklı formülasyonda ve şekilde bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kalorifer Böceği Jel Yem İlaçlar
  • Mikro kapsül İlaçlar
  • Islanabilir Toz İlaçlar
  • Süspansiyon Konsantre İlaçlar
  • Emülsiyon Konsantre İlaçlar
  • Granül İlaçlar

Jel Kalorifer Böceği İlacı Kullanımı

Özellikle Kalorifer böceği mücadelesinde oldukça başarılı bir yöntemdir. Jel Kalorifer böceği ilacı içerdiği cezbedici maddeler ve koku sayesinde hızla böcekleri kendisine çeker. Yemi yiyen hamam böceklerinde, genellikle ilk 15 dakika içinde etkiler gözlenir. Yemi yiyen böceklerde, istemsiz hareketler ve düzensiz yer değiştirmeler gözlenir. İnsanlar ve diğer memeliler açısından oldukça güvenli bir ilaçtır. Kalorifer böceğine uygulanan ilaç dozu ile herhangi bir canlının zehirlenmesi mümkün değildir. Kalorifer böcekleri zamanlarının büyük çoğunluğunu yuvalarında geçirdiklerinden jel yemin böceklerin ulaşabileceği alanlar uygulanması gerekir. Jel yem hamam böceği ilaçları ısı, nem ve diğer çevresel şartlara karşı oldukça dirençlidir. Bu yüzden b formülasyon kalorifer böceklerini kontrol altına almakta oldukça başarılı olmuştur. Bu formülasyonu tercih ederken karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi, piyasada oldukça fazla çeşit jel yem hamam böceği ilacı bulunmasıdır. Bu noktada tüketiciler genelde yanılmaktadırlar. Fiyat – fayda dengesi özellikle irdelenmesi gereken konudur. Kalorifer böceği mücadelesinde en etkili hamam böceği ilacı hangisi? Sorusuna verilecek en iyi cevap; Kalorifer böceği jel yemi dir. Hızlı ve kalıcı bir zararlı kontrolü için doğru ürünün tercih edilmesi, Kalorifer böceği sorunun çözülmesinde oldukça etkili. Haşerelerin gözlemlendikleri alanlarda yeterli miktarda kullanılabilir. Jel yem ilaçların fiyatları diğer böcek ilaçlarına oranla biraz yüksek görülebilir. Ancak kalıcılıkları ve sorunu çözmeleri açısından oldukça iyidirler. Kalorifer böceği mücadelesinde en başarılı yöntemlerden biridir.

Kalorifer Böceği Mücadelesinde Granül Hamam Böceği İlaçlarının Kullanımı

Granül böcek ilaçlarının, ülkemizde yaygın bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Ancak Kalorifer böceği mücadelesinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Kalıcılık ve etkileri açısından oldukça başarılı böcek ilaçlarıdır. Eğer haşerelerin yuvası tespit edilebiliyorsa, yuva etrafında ve hamam böceklerinin gezindikleri alanda oldukça iyi sonuç verecektir. Kalorifer böceklerine yönelik uygulanacak ilaçlama programı içerisinde bulunmasında fayda vardır.

Kalorifer Böceği Mücadelesinde Toz Hamam Böceği İlacı Kullanımı

Islanabilir toz ilaçları uygulamaya geçilmeden önce mutlaka iyi bir inceleme ve gözlem yapılmalıdır. Kalorifer böceklerinin yuvalanma alanlarında, yarık ve çatlaklarda kullanılabilir. Islanabilir toz ilaçlarda özellikle etken madde seçimine özen gösterilmelidir. Uygulamaya geçilmeden önce Kalorifer böceklerinin gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilir. Islanabilir toz böcek ilacı formulasyonları, sadece profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmalıdır. Bu yöntem hedef dışı canlılara ve insanlara da zarar verme riski bulunduğundan, bireysel mücadelede çalışmalarında önerilmemektedir.

Kalorifer Böceği Mücadelesinde Kalıcı Hamam Böceği İlacı Kullanımı

Kalorifer böceği kontrolünde, Residuel (kalıcı)  böcek ilaçlarının kullanılması oldukça başarılı sonuçlar verecektir. Yine etken madde seçimi direnç gelişimi açısından oldukça önemli bir konudur. Şayet düzenli olarak ilaçlama çalışması yapılıyor ise Residuel ilaçlarda rotasyona gidilmelidir. Çünkü Kalorifer böceklerinde direnç gelişimi oldukça hızlı olmaktadır. Kalıcı ilaç uygulamaları doğru şekilde yapılır ise, oldukça başarılı sonuçlar verebilir. Ancak hatalı uygulamalar, Kalorifer böceği istilasının daha da artmasına ve yayılmasına neden olabilir. Bu formulasyondaki ilaçlar, haşereleri gördüğümüz alanlarda ve gezindikleri yüzeylerde uygulanabilir. İnsanlara ve hedef dışı organizmalara zarar verilmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Genel ilaçlama uygulamaları yerine bölgesel uygulamalar tercih edilmelidir.
Kalorifer Böceği Isırığı

Kalorifer Böceği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kalorifer böcekleri birçok evde ve işyerinde temel haşere sorunu olduğundan dolayı, insanların aklına bu konuda oldukça fazla soru gelmektedir. Bu sorulara kısaca cevap vermeye çalışacağız. Diğer sorularınız veya önerilerimiz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Evde Kalorifer Böceği Görürsem Ne Yapmalıyım?

Evinizde bir tane Kalorifer böceği görmeniz yüzlercesinin de habercisi olabilir. Unutmamalısınız ki Kalorifer böcekleri karanlıkta hareket eder ve zamanlarının %75 ini yuvalarında geçirirler. Bu yüzden zararlıyı gördüğünüz andan itibaren kendi başınıza mücadele etmeye çalışmak yerine, profesyonel Entofarma desteğini almalısınız?

Kalorifer Böceği Çeşitleri Nelerdir?

Kalorifer böceği tek bir türe verilen isimdir. Halk arasında farklı isimler de verilen bu zararlıya, Kakalak, Sarı kalorifer böceği, Sarı böcek, Alman hamam böceği de denilmektedir. Latincesi Blatella germanica olan bu zararlının herhangi bir çeşidi bulunmamaktadır.

Kalorifer Böceği Isırığı Tehlikeli midir?

Kalorifer böcekleri ısırıcı-çiğneyici ağız yapısına sahiptirler. Şuana kadar Kalorifer böceklerinin insanları ısırdıkları bir vaka tespit edilmemiştir. Bu zararlıların insanlar için yarattıkları en büyük risk vücutlarında taşıdıkları 47 farklı mikroorganizmadan kaynaklanmaktadır. Bu haşereler insanların temas ettikleri yüzeyler, tükettikleri gıdaların temas ettikleri yüzeylerde dolaşırlar ve bu mikroorganizmaları buralara bulaştırırlar.

Kalorifer Böceğinden Nasıl Kurtulabilirim?

Kalorifer böceklerinden kurtulmanın en kolay yolu profesyonel bir servis almaktır. Bu hizmeti Entofarma’dan aldığınızda çözüm garantisini de beraberinde alabilirsiniz.

Kalorifer Böceği Neden Olur?

Kalorifer böceklerinin ev ve işyerlerimize gelmesi genellikle taşınma yolu ile olur. Özellikle market vb. alanlardan aldığımız ürenler içerisinde gelirler. İlk etapta insanların aklına gelen, böcek olan alanların hijyenik sorunları olduğu düşüncesidir. Bu bir bakıma doğru olsa da asıl neden haşerenin bir yerlerden bulaşmasıdır. Kalorifer böceklerinin gıda ihtiyaçları fazla değildir. Besin olmadan sadece su ile bir ay yaşayabilirler.

Kalorifer Böceği Neyi Sevmez?

Kalorifer böceği, hava sıcaklığının düşük olduğu alanlarda bulunmaktan hoşlanmaz. Özellikle ortam neminin düşmesi bu zararlı açısından istenmeyen bir durumdur. Yine varsa yalıtım eksiklerinin giderilmesi Kalorifer böceklerinin tercih etmediği durumlardan biridir.

Kalorifer Böceği Nereden Gelir

Kalorifer böceklerinin evlerimize ve işyerlerimize geliş yolları ve şekilleri oldukça çeşitlilik gösterir. Günümüzde binaların birleşik yapıları ve apartman hayatından dolayı, komşu daire ve binalardan geçişe oldukça sık rastlanmaktadır. Aldığımız ürünlerle de gelmeleri oldukça fazla karşılaşılan durumlardan biridir. Özellikle nem ve sıcaklık içeren ürünler, karton koliler mercek altına alınmalıdır.

Kalorifer Böceği İçin En Etkili İlaç Hangisidir?

Kalorifer böceklerine yönelik yapılacak kimyasal uygulamalarda tek bir yöntem veya kimyasal genellikle başarılı olmaz. Başka bir deyişle haşere sorunun çözümü daha uzun zaman alabilir. Bu noktada mücadele yapılacak alana uygun kimyasal yöntem ve ilaçların bir arada kullanılması daha başarılı sonuçlar sağlar. Ancak bireysel uygulamalarda jel yem ilaçların kullanılması daha başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.

Hamam böceği ilaçlama ve Hamam böceği ilacı hakkında daha detaylı bilgi almak için Hamam Böceği İlaçlaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...