Göçmen Sıçan (Rattus norvegicus)

Göçmen Sıçan (Rattus norvegicus)

Göçmen Sıçan ilaçlaması hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan bizi hemen arayın.

Göçmen Sıçan (Rattus norvegicus)


Göçmen Sıçan her türlü besin maddesini yer, tahta eşyaları kemirir, çuval ve ambalaj kutularını parçalayarak depo edilen maddelerin zarar görmesine neden olurlar. Pislik ve idrarları ile besin maddelerini kirleterek kullanılmaz hale getirirler.Bazı hallerde elektrik kablolarını kemirerek kontaklara dolayısı ile yangınlara sebep olurlar. Diğer taraftan kuduz, tifüs, tifo ve para tifo gibi tehlikeli hastalıkların taşıyıcılığını yaparak insan sağlığı için tehlikeli olurlar.

Göçmen Sıçan Taksonomik Bilgileri

Bilimsel adı: Rattus norvegicus

Takım: Rodentia

Familya: Muridae

İngilizce adı: Brown rat – Norway rat

Göçmen Sıçan Genel Özellikleri

Halk arasında Lağım faresi, Rıhtım sıçanı, Lağım sıçanı, Norveç sıçanı, Patkan, Keme olarak ta isimlendirilir. Orta Asya’dan (Çin, Hazar Denizi kuzeyi) kökenlenmiştir. Gri-siyah arası tonlarda veya kırmızımsı kahverengidir. Burnu küttür. Kulaklar ve gözler küçüktür. Vücudu iridir. 200-500 gr ağırlığında, 18-25 cm boyundadır. Kanalizasyon sisteminde, depolarda ve tahıl ambarlarında yaşarlar. Toprakta oyuk ve tüneller kazmayı severler. Gıda olarak eti tercih ederler. Sardalye balığını çok severler.

Fare ve sıçanlar her türlü besin maddesini yer, tahta eşyaları kemirir, çuval ve ambalaj kutularını parçalayarak depo edilen maddelerin zarar görmesine neden olurlar. Pislik ve idrarları ile besin maddelerini kirleterek kullanılmaz hale getirirler. Bazı hallerde elektrik kablolarını kemirerek kontaklara dolayısı ile yangınlara sebep olurlar. Diğer taraftan kuduz, tifüs, tifo ve para tifo gibi tehlikeli hastalıkların taşıyıcılığını yaparak insan sağlığı için tehlikeli olurlar. Yemek ve suya karşı güçlü içgüdüleri vardır. Çok güçlü tat ve koku alma duyuları vardır. Sadece bilinen yemleri tüketirler ve seçicilik yaparlar. Kolayca yem çekingenliği kazanabilirler. Her yıl dünyada 33 milyon ton hububatın zayi olmasına yol açarlar. Çok zekilerdir ve kolayca adapte olabilirler. Bir fare hiç yara almadan tam 50 metre aşağı düşebilir. Sadece akşamları sakin ortamlarda aktiflerdir. Koloniler halinde yaşarlar. Öncelikle geceleri ortaya çıkarlar. Her zaman iyi bildikleri aynı yolları kullanırlar Dişleri günde ortalama 0,4 mm uzar. ( Yılda yaklaşık 10 cm ) sert maddeleri, sürekli kemirdikleri için dişler sürekli törpülenir.

Göçmen Sıçan Biyolojisi

Hem erkek hem de dişi 50-60 günde cinsel olgunluğa ulaşırlar; çoğalma 3-4 aylıkken başlar. Sıçanlar 3,5-10 aylıkken üreme kabiliyetleri en yüksektir, bir kerede doğan yavru sayısı en çok bu dönemdedir. Yılda 2-8 doğum yaparlar ve her doğumda 5-14 yavru meydana getirirler. Hamilelik süresi 21-25 gündür. Hayat uzunluğu 1-3 yıl kadardır.

Göçmen Sıçan Mücadelesi

Diğer zararlı türleri ile savaşım da olduğu gibi Göçmen Sıçan mücadelesinde, dört ana başlık altında inceleriz. Başarılı ve etkin bir fare mücadelesi için, aşağıda açıklanan tüm yöntemlerin birbiri ile uyumlu şekilde kullanılması gerekir.

Göçmen Sıçan ile Kültürel Mücadele

Kemirgen mücadelesinde birinci kural farelerin giriş yapmalarının engellenmesidir. Kültürel mücadeleye başlarken kemirgenleri alana çekecek besin kaynaklarının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çöp ve atık alanlarının temizlik ve bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Kemirgenlerin yuvalanma ihtimali olan alanlar ortadan kaldırılmalıdır. Kemirgenlerin giriş ve geçiş yaptığı alanlarda gerekli çalışmaları yapılmalıdır.

Göçmen Sıçan ile Fiziko-mekanik Mücadele

Lağım Faresi mücadelesinde çok çeşitli tuzaklar ve kapanlar kullanılabilir. Kemirgen sorunu yaşanan alanda mutlaka ön inceleme ve izleme yapılmalıdır. İzleme sonucu hangi bölgeden geçtiği tespit edilen kemirgenlere mekanik yakalayıcı kapanlar kullanılarak tuzaklar kurulabilir. Ancak Göçmen Sıçanın oldukça ürkek ve tedbirliği olduğu asla unutulmamalıdır.

Göçmen Sıçan ile Biyolojik Mücadele

Özellikle dış alanda doğal düşmanı olan canlılar korunmalı ve avlanmamalıdır. Yırtıcı kuşlar, Yılanlar, Tilki, Sansar, Leylek vb. küçük yırtıcılar koruma altına alınmalıdır. Sahil ve çöp alanlarında özellikle Martı ve Albatros türü kuşlar biyoloji savaşımda önemli rol oynar. Göçmen Sıçan ile kimyasal mücadele yapılacak ise, mücadele sonrası ölen fareler toplanmalı ve derin çukurlara gömülmelidir. Bu sayede doğal düşmanların zehirlenmiş fareleri yemeleri ve zarar görmeleri engellenmiş olacaktır.

Göçmen Sıçan ile Kimyasal Mücadele

Kemirgenlere yönelik yapılacak ilaçlama çalışmaları öncesinde, mutlaka profesyonel haşere kontrol uzmanından bilgi alınmalıdır. Göçmen sıçanların yem tüketim alışkanlıkları göz önünde bulundurularak bir kimyasal mücadele veya Fare ilaçlaması planlanmalıdır. Bu kemirgen türünün et ağırlıklı beslenme diyetinin olduğu unutulmamalıdır. Fare ilaçlamasında, uygulayıcının oldukça sık olarak yaptığı hata, kemirgende yem çekingenliği oluşturulmasıdır. Bu yüzden kullanılan rodentisitler (Fare Zehri) ilaçlı mücadele başladıktan kısa bir süre sonra, fareler tarafından tüketilmemeye başlar. Hatalı uygulanan fare ilaçlaması çalışmaları size ve evcil hayvanlarınıza zarar verebilir.

Göçmen Sıçan Mücadelesinde Kullanılan Fare Zehiri Çeşitleri

Fare türlerine karşı yapılan kimyasal mücadele veya ilaçlama çalışmalarında farklı formulasyonlarda fare zehirleri tercih edilmektedir. Bunun sebebi farelerin yaşadıkları ortamlarda kazandıkları farklı yeme alışkanlıklarıdır. Aynı fare türü bir market veya bir evde farklı gıda maddelerine, farklı fare yemi formulasyonlarını tercih edebilir. Fare mücadelesi öncesi ilaçlama şirketi,  bu gibi durumları tespit etmeli ve kimyasal mücadeleyi bu yönde ilerletmelidir.

Göçmen Sıçan Mücadelesinde Mum Blok Fare Zehiri Kullanımı

Diğer fare zehri çeşitlerine göre sert yapıda olan fare zehirleridir. İçlerinde Wax yani mum oranı oldukça yüksektir. Bu sayede rutubetli ve nemli alanlarda kolay kolay bozulmazlar. Fare zehrinin sert olmasından kaynaklı, tüketim esnasında kemirgenler tarafından özellikle tercih edilir. Kemirgenin yemi taşıyamaması ve yemin sabitlenme özelliği sayesinde, aktivite takibi açısından oldukça faydalıdır. Göçmen Sıçanın tercih ettiği yem formulasyonudur.

Göçmen Sıçan Mücadelesinde Pasta Yem Fare Zehiri Kullanımı

Aroma ve çekicilik açısından oldukça iyi performans sergileyen fare zehirleridir. Özellikle rutubetli ve nemli alanlarda kullanım için uygundur. Farelerin tüketim açısından oldukça fazla tercih ettiği Fare Zehirleridir. Özellikle Göçmen Sıçan mücadelesinde kilitli yemleme istasyonları ve kanalizasyon içerisinde oldukça çekicidir.

Göçmen Sıçan Mücadelesinde Pellet Fare Zehiri Kullanımı

Yoğun fare istilalarında tercih edilebilir. Ancak aktivite analizi ve takibi açısından kullanımda çeşitli olumsuzluklar göstermektedir. Farelerin özellikle yem taşıma alışkanlıkları düşünüldüğünde, hedef dışı organizmaların zarar görme olasılığı yüksektir. Özellikle gıda maddelerine bulaşma riski düşünüldüğünde, bu tip risklerin olduğu alanlarda kullanımından kaçınılmasına özen gösterilmelidir. Bu ürün, kemirgenlerin taşıması sonucu etrafa dağılabilir. Dış alanda topraktaki yuvaların yelmesinde kullanılabilir.

Göçmen Sıçan Mücadelesinde Jel Yem Fare Zehiri Kullanımı

Jel yem şeklindeki Fare Zehirleri özellikle yoğun aroması ile kemirgenleri cezbederler. Farelerin yem yemeyi tercih etmediği alanlarda kullanılabilir. Uygulama maliyeti diğer yemlere oranla yüksektir. Diğer fare zehirlerinin uygulanmasında zorluk çıkan alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Eğer güvenlik şartları yeterli ise Göçmen Sıçan mücadelesi için uygundur.

Göçmen Sıçan Mücadelesinde Sıvı Fare Zehiri Kullanımı

Ülkemizde çok kullanılmasa da özellikle sıvı tüketim alışkanlığı yüksek olan fare türlerinde başarı ile kullanılmaktadır. İşletmelerde yapılacak kimyasal fare mücadelelerinde stratejinin bir parçası olarak düşünülebilir. Ev faresi mücadelesinde kullanım alanı bulunmamaktadır.

Göçmen Sıçan Mücadelesinde Elde Hazırlanan Fare Zehiri Kullanımı

Bu tip fare zehirleri il ve ilçe tarım müdürlüklerinden temin edilebilir. Uygun cezbediciler ve gıda maddeleri karıştırılarak hazırlanan yemler özellikle dış alanlarda uygulanabilir. Bu tip fare zehirleri özellikle ekonomik oldukları için tarım alanlarında kullanılması tercih edilmektedir. Mücadele sonrası hedef dışı canlılara zarar vermemek için ölen farelerin toplanması ve imha edilmesi gerekir. Yuva ve kanalizasyon sisteminde gerekli önlemler alındıktan sonra kullanılabilir. 

Göçmen Sıçan Mücadelesinde Toz Fare Zehiri Kullanımı

Özellikle farelerin geçiş yaptıklarındaki alanlarda kullanılabilir. Bu yöntemi kullanmadan önce farelerin gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekir. Ülkemizde çok fazla kullanılmamakta ve bilinmemektedir. Profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmaktadır. Hedef dışı organizmaları zehirleme riski bulunduğu için, İç alanda Göçmen Sıçan mücadelesinde kullanım alanı bulunmamaktadır.

Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.

Tarla Faresi mücadelesi hakkında daha detaylı bilgi almak için Fare İlaçlaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...