Fumigasyon Nedir

Fumigasyon Nedir

Fumigasyon nedir Fumigasyon hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan hemen bizi arayın

Fumigasyon Nedir

Fumigasyon Nedir? sorusunu cevaplamadan önce, bu uygulamanın tarihine bakmamız gerekir. Fumigasyonun çok eski yıllardan beri kullanılmakta olduğu, ilk çağlarda tanrılara adanan kurbanların yakılması sırasında meydana gelen kötü kokuların ortadan uzaklaştırılması için çeşitli maddelerin kullanılmasından bilinmektedir. Fumigasyon nedir sorusunun tam karşılığı ise, zararlıların tüm formlarını (yumurta, larva, pupa ve ergin) yok etmek için fumigant kullanılarak yapılan bir kimyasal mücadele türüdür.

Fumigasyon Nedir?

Gerçek anlamda fumigasyon ilk defa 20. yüzyılın başlarında kullanılmaya başlanmış bir kimyasal mücadele yöntemidir. Bu uygulama gerekli tedbirler alındığı sürece her çeşit bitkisel ve hayvansal ürün üzerinde kullanılabilir. Bu işlemde zararlı böcekler, funguslar, bakteriler ve diğer zararlı türleri kapalı bir ortamda, belirli bir sıcaklıkta, belirli bir süre fumigant maddeye maruz bırakılır.

Fumigant

Fumigasyon işlemini yaparken kullandığımız kimyasal maddeler yapılarına ve etki mekanizmalarına göre bazı değişiklikler gösterirler. Bu maddelerin buharlaşma ve gaz hale geçmeleri birbirinden farklıdır. Aynı şekilde bu maddelerin difüzyon yetenekleri de birbirlerinden farklıdır.

Fumigant Nedir?

Fumigasyon işleminde kullanılan, katı, sıvı ve gaz halinde olan daha sonra gaz haline dönüştükten sonra öldürücü etkisi olan maddelerdir.

Fumigasyon İlaçları

Ülkemizde kullanılan ruhsatlı fumigasyon ilaçlarından bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Methyl Bromide (CHɜBr)

Methyl bromide gazı ise renksiz, zehirli bir gazdır. Özellikle yoğun tarım yapılan sera, kök bitkileri yetiştirilen alanlarda toprak kökenli hastalık, zararlıları yok etmek için kullanılır. Aynı zamanda depolanmış ürün zararlılarına karşıda geniş kullanım alanı mevcuttur.

Fosfin Gazı (PHȝ)

Fosfin gazı Magnezyum Fosfit ve Alüminyum Fosfit olarak üretilir. Nüfuz kabiliyetinin yüksek olması kalıntı sorununun çok düşük düzeyde bulunması gibi olumlu özelliklerinden dolayı çok geniş uygulama alanı bulan bir fumigant tır Fosfin gazı.  Çok zehirli olan bu gaz karpit kokusunda olup alev alıcı özelliğe sahiptir. Birkaç metal dışında bütün metalleri oksitleyici ve aşındırıcı etkisi vardır.

Fumigasyon Nasıl Yapılır?

Fumigasyon işlemi bulaşık ürünü kapalı bir ortamda tutarak, belli bir miktarda gazı, belli sıcaklıklarda, belli bir süre tutularak yapılır. Bu esnada gaza maruz kalan haşereler (tüm formları dahil) ve diğer zararlı etmenler (bakteri, mantar gibi) yok olur.

Fumigasyon Nedir

Fumigasyon Çeşitleri Nelerdir?

Fumigasyon, fumigant ın verildiği yerin hava basıncı göz önünde bulundurularak iki şekilde yapılır.

Vakum Fumigasyon

Fumigant gazın uygulandığı alanın içinde bulunan havanın belirli bir oranda boşatılması ve gazın ortama verilmesi esasına dayanır. Bu uygulama şeklinde uygulama için yapılan alanın basınca dayanıklı olacak şekilde imal edilmiş olması oldukça önemlidir. Vakum fumigasyon uygulamalarında fumigant daha hızlı yayılır ve emilir. Bu sayede hem daha az fumigant kullanılır, hem de fumigasyonun süresi kısalır. Bu uygulama sürenin kısıtlı olduğu durumlarda kullanım için oldukça elverişlidir. İkiye ayrılır

  • Sabit vakum tesisi uygulaması
  • Seyyar vakum tesisi uygulaması

Atmosferik Fumigasyon

Normal basınç altında yapılan Atmosferik Fumigasyon, uygulandığı alan ve ürün özelliğine göre kendi içinde altı’ ya ayrılır.

Çadıraltı Fumigasyon
Bina Fumigasyonu
Konteynır Fumigasyonu
Silo Fumigasyonu
Gemi Fumigasyonu
Toprak Fumigasyonu

Fumigasyon Nerelerde Yapılabilir?

Fabrikalarda Fumigasyon

Birçok gıda ve endüstri fabrikasının ihtiyacı olan fumigasyon işlemi, zararlıların kontrol altına alınması açısından oldukça faydalıdır.

Gemilerde Fumigasyon

Gemiler fumigasyon işlemine uygun şekilde inşa edilebildikleri gibi, bu işleme elverişli olmayan şekilde yapılanlar da bulunur. Fumigasyona uygun gemilerde, ambar ve yaşam mahalli birbirinden ayrılmıştır. Gerekli olan havalandırma sistemleri mevcuttur. Uygun olmayan gemilerde ise yaşam mahalli ile ambarların irtibatları kesilmelidir. Ambar kapaklarının contaları kontrol edilmeli ve sağlamlaştırılmalıdır. Ambar bacaları kapatılmalıdır.

Müzelerde Fumigasyon

Tarihi ve antika eşyalar özellikle böceklerin saldırı ve istilaları ile karşı karşıyadır. Bazı böcek türleri bu değerli eşyalarda kalıcı hasarlar bırakabilirler. Bu küçük böcek türleri özellikle standart ilaçlama uygulamaları ile kontrol altına alınmaları güçtür. Klasik ilaçlama yöntemleri aynı zamanda bu değerli eşyalara da zarar verebilir. Bu yüzden fumigasyon müzelerde tek seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Boş ve Dolu Depolarda Fumigasyon

Hububat, Baklagil ve özellikle tohumu değerli kuru gıdaların depolanmasında ürün ile iç içe olan zararlı böcekler diğer ilaçlama yöntem ve tekniklerini etkisiz hale getirmektedirler. Ürüne doğrudan uygulanan fumigasyon yöntemi bu dezavantajları avantaja çevirmektedir.

Konteynerler lerde Fumigasyon

Konteynerlerde, gerekli önlemlerin alınması şartı ile tarımsal ve diğer tüm ürünler Fumigasyon işlemine tabi tutulabilir. Konteynır kapak contaları ve diğer açıklıkların yalıtımına dikkat edilmelidir.

Fumigasyon Avantajları Nelerdir?

  • Zararlının bulaşmış olduğu ürüne direk olarak uygulanabilen bir yöntemdir,
  • Difüzyon yüksekliği nedeniyle ürünün en uç noktalara kadar işlemesi ve homojen olarak dağılması,
  • Kalıntı ve koku oranı tolerans sınırları içinde bulunması,
  • Kısa sürede büyük miktardaki ürüne uygulanabilmesi,
  • Zararlının tüm biyolojik safhalarına etki etmesi,
  • Diğer mücadele yöntemlerine karşı daha az masraflı olması,
  • Kısa sürede büyük miktarlardaki ürüne uygulanması,

Fumigasyon Yönetmeliği ve Sertifikası

6968 sayılı Zirai Mücadele ve Zirai Karantina Kanununun 32. maddesi gereği, Fumigasyon işlemi yapacak kurum ve kuruluşlar yasal olarak fumigasyon ruhsatı almak zorundadırlar. Fumigasyon işlemini gerçekleştirecek, uygulamanın öncesi ve sonrasında alınması gerekli önlemleri eksiksiz şekilde yerine getirilmesini sağlayacak kişilerin, Fumigasyon operatörü olması gerekmektedir.
Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.
Fumigasyon hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Fumigasyon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...