Fumigasyon Firmaları ve Fumigasyon

Fumigasyon Firmaları ve Fumigasyon

Fumigasyon Firmaları ve Fumigasyon hizmeti ile ilgili bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan hemen bizi arayın.

Fumigasyon Firmaları
Fumigasyon, zararlı böceklerin bütün dönemleri dahil, yok etmek ve ürüne zarar vermesini önlemek için, kapalı bir ortamda, belirli bir ısıda ve belli miktarda katı, sıvı ve gaz halinde bulunan fumigant ilaçları, ortama vermek ve belirli bir süre bu fumigant gazı ortamda kapalı tutma işlemidir. Entofarma olarak, Fumigasyon Firmaları arasında kaliteli, tecrübeli ve en güvenilir işi yapmamız, fumigasyon uygulamalarında daha garantili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Fumigasyon Nedir?

Fumigasyon ilk defa 20. yüzyılın başlarında kullanılan, haşerelerle mücadelede etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda kimyasal bir yöntemdir. Yani kimyasal mücadele yöntemidir. Bu yöntem gerekli tedbirler alındığında her çeşit bitkisel ve hayvansal ürün için kullanılabilir. Bu uygulama belli bir miktar ürün kapalı bir ortama konulur, bu ortam tamamen gaz geçirmez olmalıdır. Daha sonrasında bu ortama belli bir miktar fumigasyon ilaçları verilir. Bu gaz bu ortamda belli bir süre belli bir sıcaklıkta bekletilir. İçerdeki gaz aktif hale geçerken uygulama yapılan yerin etrafı karantinaya alınır. Gaz tüm ürünlere nüfus eder. Ve bu süre zarfında içerde aktif hale geçen fumigant zararlı böcekler, mantarlar, bakteriler ve diğer zararlı türlerini ve bunların tüm yaşam formlarını öldürür. Uygulamanın sonunda ortam, fumigasyon sertifikası olan kişiler tarafından kontrollü bir şekilde açılır ve havalandırılır. İçerinin gazı iyice hava ile yıkanır ve daha sonrasında içerinin gaz miktarı ölçülür, uygun seviyeye geldiği anda müşterinin girmesine izin verilir. Bu işlemlerin tamamı tutanaklarla kayıt altına alınmalıdır.

Fumigant Nedir?

Fumigasyon uygulamasında zararlı etmenleri yok etmek amacı ile kullanılan, katı, sıvı ve gaz halinde olan ve daha sonra gaz haline dönüşen maddeye fumigant denir. Fumigantlar, zararlılarla savaşımda kullanılan ani etkili kimyasallardır. Bu maddeler, zararlılarla savaşımda gaz halinde iken etkilidirler. Böcek ve zararlılarda solunum, sindirim, değme ve dış iskelet üzerinden nüfus ederek etki ederler. Fumigant ilaçlar katı, sıvı ve gaz olarak piyasaya sürülürler, Uygulama yapılacak ürün, hedef zararlı, uygulama yapılacak alanın özellikleri gibi etkenler göz önünde bulundurularak Fumigant seçimi yapılmalıdır. Fumigantlar genellikle oksidasyon veya peroksidasyon gibi enzimlere etki ederek zararlı üzerinde etkili olurlar. Aynı zamanda zararlıların sinir sistemlerini bloke ederek de etki ederler.
Fumigant maddeler insan sağlığı için oldukça tehlikeli ve ölümcüldür.

Fumigasyon İlaçları Nelerdir?

Ülkemizde birçok farklı marka fumigant kullanıma sunulmuştur. Ancak tarım ve gıda ürünleri fumigasyonunda yoğunlukla 2 farklı kimyasal yapıda ürün kullanılmaktadır. Bunlar;

Methyl Bromide (CHɜBr)

Methyl bromide renksiz ve zehirli bir gazdır. Özellikle yoğun tarım yapılan alanlarda, seracılıkta ve kök bitkileri yetiştirilen alanlarda kullanılmaktadır. Ve aynı zamanda depolanmış ürün zararlılarına karşıda kullanılmaktadır. Bu gazı uygulayacak kişilerinde Methyl Bromide sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir.

Fosfin Gazı (PHȝ)

Fosfin gazı iki şekilde üretilmektedir.
Magnezyum Fosfit
Alüminyum Fosfit
Fosfin gazının yüksek oranda nüfuz kabiliyeti vardır ve bu sayede çok az kalıntı düzeyine sahiptir. Bu özelliğinden dolayı daha çok tercih ediliyor ve geniş bir uygulama alanına sahiptir. Çok zehirli olan bu gazda karpit kokusu vardır. Yanıcı özelliğe sahiptir. Birkaç metal dışında bütün metalleri oksitleyici ve aşındırıcı etkisi vardır.

Fumigasyon Şirketleri nin Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir?

 • Fumigasyon işleminde kullanılan Fumigantlar ölümcüldür, bu yüzden Fumigasyon uygulamaları çok tehlikelidir.
 • Fumigasyon yapılacak alanın yalıtımı çok önemlidir. Sızdırmaz özellikte olmalıdır. Gaz sızıntısı olabilecek alanlar profesyonel gözle incelenmeli ve gerekli çalışmalar yapılmalıdır.
 • Fumigasyon işlemi fumigasyon sertifikası olan, operatör belgeli kişilere sahip, şirketler tarafından yapılmalıdır.
 • Fumigasyon işlemi yapılan alan giriş çıkışa kapatılmalı ve çeşitli uyarı önlemleri alınmalıdır.
 • Bölgedeki itfaiye birimlerine mutlaka gerekli bilgiler verilmelidir.
 • Fumigasyon firması, uygulamanın yapıldığı alana yeterli miktarda uyarı levhaları asmalıdır.
 • Fumigasyon şirketi işlemi sıklıkla kontrol etmedir. Gerekli gaz ölçümleri yapılmalıdır.
 • Fumigasyon işleminin bitirilmesi, Fumigasyon operatörleri tarafından yapılmalıdır. Herhangi bir kişi asla Fumigasyon alanında açılış yapmamalıdır.
 • Fumigasyon yapılan alan kontrollü bir şekilde açılmalı ve havalandırılmalıdır.
 • Gaz ölçümleri sonucunda, gaz seviyesi uygun seviyeye geldiğinde atıklar toplanmalıdır.
 • Fumige edilen alan tekrar havalandırılır ve son gaz ölçümleri yapıldıktan sonra girişe izin verilir.
 • Gaz ölçümleri gaz maskesi takılarak yapılmalıdır. Ölçüm yapılacak alanlar ve ölçüm sonuçları kayıt altına alınmalıdır.
 • Toplanan fumigant atıkları, atık imha kurallarına uygun olarak taşınmalı ve imha edilmelidir.

Fumigasyon Firmaları Hangi Kurallara Uymalıdır?

 • Fumigasyon firmaları öncelikle fumigasyon ruhsatına sahip olmalıdır.
 • Fumigasyon işleminin tüm aşamalarında mutlaka Fumigasyon operatörü bulunmalıdır.
 • Fumigasyon Firmaları uygulama öncesi ve sonrasında bütün güvenlik tedbirlerini almış olmalıdır.
 • Fumigasyon Firmaları nın kullanacağı Fumigantlar mutlaka ruhsatlı ürünler olmalıdır.
 • Fumigasyon yapılacak alanda bulunan ürünün özelliklerine göre süre ve uygulama dozu doğru belirlenmelidir.

Fumigasyon Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Fumigasyon hizmeti alırken en büyük sorunlardan bir tanesi de birbirinden oldukça farklı Fumigasyon hizmeti teklifleridir. Hizmeti alacak firmaların bu konuda haklı olarak tereddüt yaşamaktadırlar. Öncelikle Fumigasyon işlemi yaptıracaksanız doğru dozun uygulandığından emin olmalısınız. Aksi takdirde hedef zararlının ergin formlarında istediğiniz çözümü alsanız bile diğer formlarında başarılı olmayabilirsiniz. Bu noktada doğru hizmeti almak için tüm bu kriterleri detaylı olarak incelemeniz gerekir.

Fumigasyon Yapılacak Alanın Hacmi

Fumigasyon yapılacak alanın hacmini ifade etmektedir. Hacim hesaplaması yanlış yapılır ise hem para hem de zaman kaybı yaşanacaktır.

Fumigasyon Yapılacak Ürünün Cinsi

Ürün cinsi genelde çok dikkate alınmaz ancak ürünün fumiganti absorbe etmesi açısından oldukça risklidir. Üründe değer kaybına neden olabilir.

Fumigasyonda Kullanılacak Fumigantın Cinsi

Fumigantlar düfüzyon ve çözünme yeteneği açısından birbirinden oldukça farklıdır. Aynı fumigant ürünlerin farklı markalarında bile bu durum söz konusudur. Çözünmenin yüksek olduğu Fumigantlar fiyat olarak pahalı olsa da alınan sonuç açısından incelendiğinde oldukça faydalıdır. Buda Fumigasyon fiyatına doğrudan etki etmektedir.

Fumigasyon İşçiliği

Fumigasyon oldukça riskli bir uygulamadır. Yeterli sayıda tecrübeli personel ile yapılması gerekmektedir.

 Fumigasyon Yönetmeliği ve Sertifikası Nedir?

Zirai Karantina Fumigasyon Yönetmeliği, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İl, İlçe Müdürlükleri ile Zirai Karantina Müdürlükleri, denetimleri kapsamında Fumigasyon işlemini yapacak şirketlerin uyması gerekli olan kuralları belirleyen yönetmeliktir. Bu yönetmelik Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yapılacak Fumigasyon işlemlerinde uyulması gerekli kural ve usulleri belirlemekte ve denetlemektedir.

Fumigasyon Sertifikası

Fumigasyon yönetmeliği 32. maddesi gereği, Fumigasyon işlemi yapacak kurum ve kuruluşlar, fumigasyon ruhsatı almak zorundadırlar. Fumigasyon işlemini gerçekleştirecek, uygulamanın öncesi ve sonrasında alınması gerekli önlemleri eksiksiz şekilde yerine getirilmesini sağlayacak kişilerin, Fumigasyon operatörü olması gerekmektedir.
Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.
Fumigasyon hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Fumigasyon sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...