Ev Faresi (Mus domesticus)

Ev Faresi (Mus domesticus)

Ev Faresi ilaçlaması hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 37 00 numaralı hattımızdan bizi hemen arayın.

Ev Faresi (Mus domesticus)


Ev Faresi veya halk arasındaki deyişle, Fındık Faresi işyerlerimizde ve yaşam alanlarımızda en sık sık karşılaştığımız kemirgen türüdür. Oldukça küçük olmalarına rağmen aslında başımıza açtıkları dertler oldukça büyük olabilir. Genellikle tahıl ağırlıklı beslenmeyi seven bu fare türü, yediğinin yüzlerce katı ürüne de dışkı ve hastalık bulaştırarak kullanılamaz hale getirmektedir.

Ev Faresi Taksonomik Bilgileri

Bilimsel Adı: Mus domesticus
Takım: Rodentia
Familya: Muridae
İngilizce Adı: House Mouse

Ev Faresinin Genel Özellikleri

Ev Faresi genellikle gri renklidir ve büyük kulakları vardır. 12-28 gr ağırlığında 6-21 cm uzunluğundadır. Meraklıdır, tahılı severler, günde 1-3 gr yerler. Tükettiklerinin 100 katına da zarar verirler. 0,6 cm çapındaki bir delikten geçebilir.
Fındık Faresi  her türlü besin maddesini yer, tahta eşyaları kemirir, çuval ve ambalaj kutularını parçalayarak depo edilen maddelerin zarar görmesine neden olurlar. Pislik ve idrarları ile besin maddelerini kirleterek kullanılmaz hale getirirler. Bazı hallerde elektrik kablolarını kemirerek kontaklara dolayısı ile yangınlara sebep olurlar. Diğer taraftan kuduz, tifüs, tifo ve para tifo gibi tehlikeli hastalıkların taşıyıcılığını yaparak insan sağlığı için tehlikeli olurlar. Yemek ve suya karşı güçlü içgüdüleri vardır. Çok güçlü tat ve koku alma duyuları vardır. Sadece bilinen yemleri tüketirler ve seçicilik yaparlar. Kolayca yem çekingenliği kazanabilirler. Her yıl dünyada 33 milyon ton hububatın zayi olmasına yol açarlar. Çok zekilerdir ve kolayca adapte olabilirler. Bir fare hiç yara almadan tam 50 metre aşağı düşebilir. Sadece akşamları sakin ortamlarda aktiflerdir. Koloniler halinde yaşarlar. Öncelikle geceleri ortaya çıkarlar. Her zaman iyi bildikleri aynı yolları kullanırlar Dişleri günde ortalama 0,4 mm uzar. ( Yılda yaklaşık 10 cm ) sert maddeleri, sürekli kemirdikleri için dişler sürekli törpülenir.

Ev Faresi Biyolojisi

Hem erkek hem de dişi 50-60 günde cinsel olgunluğa ulaşırlar; çoğalma 3-4 aylıkken başlar. Sıçanlar 3,5-10 aylıkken üreme kabiliyetleri en yüksektir, bir kerede doğan yavru sayısı en çok bu dönemdedir. Yılda 2-8 doğum yaparlar ve her doğumda 5-14 yavru meydana getirirler. Hamilelik süresi 21-25 gündür. Hayat uzunluğu 1-3 yıl kadardır.

Ev Faresi Mücadelesi

Profesyonel zararlı kontrolünde Ev Faresi mücadelesini, dört ana başlık altında inceleriz. Başarılı ve etkin bir fare mücadelesi için, aşağıda açıklanan tüm yöntemlerin birbiri ile entegre şekilde uygulanması gerekir.

Ev Faresi ile Kültürel Mücadele

Kültürel mücadele yaparken özellikle çevredeki besin kaynaklarının kemirgenlerin ulaşamayacağı şekilde depolanması gerekmektedir.  Besin kaynakları ve özellikle tahıl ağırlıklı gıdalar izole edilmelidir.  Çöp ve atık gıda alanları düzenli olarak kontrol edilmeli ve bakımları yapılmalıdır. Kemirgenlerin yuvalandığı alanlar veya yuvalanma imkânı olan alanlar ortadan kaldırılmalıdır. Kemirgenlerin ortama geliş veya giriş yaptığı alanlar ortadan kaldırılmalıdır.

Ev Faresi ile Fiziko-mekanik Mücadele

Ev faresi mücadelesinde çok çeşitli tuzaklar ve kapanlar kullanılabilir. Ev faresi mücadelesi yapılacak alan, inceledikten sonra, belirlenecek mücadele stratejisine göre tuzak kullanımı tercih edilmelidir.  Bu amaçla, yaylı kapanlar, yapışkan tuzaklar ve diğer tuzaklar tercih edilebilir.

Ev Faresi ile Biyolojik Mücadele

Ev faresi mücadelesinde özellikle dış alanda bu türün doğal düşmanı olan canlılar korunmalı ve avlanmamalıdır. Yırtıcı kuşlar, Yılanlar, Tilki, Sansar, Leylek vb. küçük yırtıcılar koruma altına alınmalıdır. Dış alanda Ev Faresi ile kimyasal mücadele yapılacak ise, mücadele sonrası ölen fareler toplanmalı ve derin çukurlara gömülmelidir. Bu sayede doğal düşmanların zehirlenmiş fareleri yemeleri ve zarar görmeleri engellenmiş olacaktır.

Ev Faresi ile Kimyasal Mücadele

Kimyasal mücadele öncesi mutlaka profesyonel haşere kontrol uzmanından bilgi alınmalıdır. Kimyasal mücadelede Ev faresinin yeme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak bir kimyasal mücadele veya Fare İlaçlaması planlanır. Kemirgenlerle mücadelede en çok yapılan hata yem çekingenliği oluşturulmasıdır. Bu yüzden kullanılan rodentisitler (Fare Zehri) bir süre sonra fareler tarafından tüketilmemeye başlar. Hatalı yapılan fare ilaçlaması çalışmaları size ve evcil hayvanlarınıza zarar verebilir.

Ev Faresi Mücadelesinde Kullanılan Fare Zehiri Çeşitleri

Fare türlerine karşı yapılan kimyasal mücadele veya ilaçlama çalışmalarında farklı formulasyonlarda fare zehirleri tercih edilmektedir. Bunun sebebi farelerin yaşadıkları ortamlarda kazandıkları farklı yeme alışkanlıklarıdır. Aynı fare türü bir market ile bir evde farklı gıda maddelerine veya farklı fare yemi formulasyonlarına meyil edebilir. Burada çalıştığınız ilaçlama şirketinin bunu tespit etmesi ve kimyasal mücadeleyi bu yönde ilerletmesi gerekir. Fındık Faresi olarak adlandırılan kemirgen türlerinin oldukça sık tercih ettiği yem formulasyonudur.

Ev Faresi Mücadelesinde Mum Blok Fare Zehiri Kullanımı

Diğer Fare Zehiri çeşitlerine göre sert yapıda olan fare zehirleridir. İçlerinde Wax yani mum oranı oldukça yüksektir. Bu sayede rutubetli ve nemli alanlarda kolay kolay bozulmazlar. Fare zehrinin sert olmasından kaynaklı, tüketim esnasında kemirgenler tarafından özellikle tercih edilir. Kemirgenin yemi taşıyamaması ve yemin sabitlenme özelliği sayesinde, aktivite takibi açısından oldukça faydalıdır.

Ev Faresi Mücadelesinde Pasta Yem Fare Zehiri Kullanımı

Aroma ve çekicilik açısından oldukça iyi performans sergileyen fare zehirleridir. Özellikle rutubetli ve nemli alanlarda kullanım için uygundur. Farelerin tüketim açısından oldukça fazla tercih ettiği Fare Zehirleridir. Kilitli fare yemleme istasyonları içerisinde Ev fareleri için çekicidir.

Ev Faresi Mücadelesinde Pellet Fare Zehiri Kullanımı

Yoğun fare istilalarında tercih edilebilir. Ancak aktivite analizi ve takibi açısından kullanımda çeşitli olumsuzluklar göstermektedir. Farelerin özellikle yem taşıma alışkanlıkları düşünüldüğünde, hedef dışı organizmaların zarar görme olasılığı yüksektir. Özellikle gıda maddelerine bulaşma riski düşünüldüğünde, bu tip risklerin olduğu alanlarda kullanımından kaçınılmasına özen gösterilmelidir. Ev Farelerine karşı kullanımı önermediğimiz bu ürün, kemirgenlerin taşıması veya kazara etrafa dağılabilir.

Ev Faresi Mücadelesinde Jel Yem Fare Zehiri Kullanımı

Jel yem şeklindeki Fare Zehiri özellikle yoğun aroması ile kemirgenleri cezbederler. Farelerin yem yemeyi tercih etmediği alanlarda kullanılabilir. Uygulama maliyeti diğer yemlere oranla yüksektir. Diğer fare zehirlerinin uygulanmasında zorluk çıkan alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Eğer güvenlik şartları yeterli ise Ev Faresi mücadelesi için uygundur.

Ev Faresi Mücadelesinde Sıvı Fare Zehiri Kullanımı

Ülkemizde çok kullanılmasa da özellikle sıvı tüketim alışkanlığı yüksek olan fare türlerinde başarı ile kullanılmaktadır. İşletmelerde yapılacak kimyasal fare mücadelelerinde bu tip Fare Zehiri mücadele stratejisinin bir parçası olarak düşünülebilir. Ev faresi mücadelesinde kullanım alanı bulunmamaktadır.

Ev Faresi Mücadelesinde Elde Hazırlanan Fare Zehiri Kullanımı

Bu tip fare zehirleri il ve ilçe tarım müdürlüklerinden temin edilebilir. Ayrıca bu ürünler ruhsatlı kimyasal maddeler ile kendinizde hazırlayabilirsiniz. Uygun cezbediciler ve gıda maddeleri karıştırılarak hazırlanan yemler özellikle dış alanlarda uygulanabilir. Bu tip fare zehirleri özellikle ekonomik oldukları için tarım alanlarında kullanılması tercih edilmektedir. Mücadele sonrası hedef dışı canlılara zarar vermemek için ölen farelerin toplanması ve imha edilmesi gerekir. Kemirgen mücadelesi açısından kullanılması çeşitli riskler taşıdığı için kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Ev Faresi Mücadelesinde Toz Fare Zehiri Kullanımı

Özellikle farelerin gezinme alanlarında kullanılır. Bu yöntemi kullanmadan önce farelerin gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekir. Ülkemizde çok fazla kullanılmamakta ve bilinmemektedir. Profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmaktadır. Ev Faresi mücadelesinde kullanım alanı bulunmamaktadır.

Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın

Ev Faresi mücadelesi hakkında daha detaylı bilgi almak için Fare İlaçlaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...