Esmer Hamam Böceği (Ectobius lapponicus)

Esmer Hamam Böceği (Ectobius lapponicus)

Esmer hamam böceği ve hamam böceği ilaçlaması hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan hemen bizi arayın.


Hamam böcekleri denildiğinde aklımıza ilk gelen soru şu olur. Hamam böceği nasıl yok edilir? Dünyada hamam böcekleri ile mücadele için ayrılan bütçe neredeyse diğer zararlı böcekler ile mücadeleye ayrılan bütçe ile eşittir. Evlerimizde çok sık rastlanmasa da Esmer hamam böceği de zaman zaman evsel alanlar için tehdit oluşturmaktadırlar.

Esmer Hamam Böceği Taksonomik Bilgileri

Siyahımsı Hamam Böceği,  Koyu Renkli Hamam Böceği, Gölgeli Hamam Böceği
Latince adı: Ectobius lapponicus
Takım: Dictyoptera
Familya: Blattellidae
İngilizce adı:  Dusky cockroach

Esmer Hamam Böceği Genel Özellikleri

Daha çok Avrupa ve kuzey ülkelerinde gözlenen Esmer hamam böceği yaklaşık 6-11 mm boyundadır. Bu türün renkleri, açık kahverengiden koyu kahverengine kadar değişen bir yelpazede değişiklik gösterir. Bazen sarımsı kahverenginde oldukları da gözlemlenmiştir. Vücut üzerinde siyah nokta veya lekeler bulunmaktadır. Bu lekeler neredeyse vücudun genelinde bulunur. Erkek hamam böceklerinde başın hemen üzerinde koyu kahverengi bir bant bulunur. Dişilerin karınları ise koyu kahverengi renktedir. Dişiler erkek bireylere göre biraz daha büyüktür. Erkek Esmer hamam böceklerinde kanatlar vücudun tamamını kaplarken dişi bireylerde kanatlar vücudun yaklaşık yarısını kaplar. Erkek bireylerin uçuş yetenekleri oldukça gelişmiştir. Dişeler de böyle bir durum söz konusu değildir. Diğer hamam böceği türlerine nazaran daha serin bölgelerde ve alanlarda yaşayabilirler. Bu hamam böceği türü açık alanlarda yaşar.

Esmer Hamam Böceği Ne Yer?

Açık alanlarda yaşayan hamam böcekleri çok nadir de olsa evleri işgal eder.  Esmer hamam böceği, genellikle bitkiler ile beslenir. Özellikle bitkilerin yaprak ve gövdeleri ile beslenir. Orman ve bahçelerin zemininde bulunan çürümüş bitkisel atıklar la da beslenirler. Bu hamam böceği türü beslenmek için özellikle organik atığı bol olan bölgeleri tercih eder.

Esmer Hamam Böceği Biyolojisi

İyi bir uçma yeteneğine sahip bu hamam böceği türü özellikle evlere saçak boşlukları ve yüksek bölgelerdeki yalıtım açıklıklarından girer. Genellikle dış alanda yaşayan ve bitkisel besinler ile beslenen bu türde diğer hamam böceği türlerinde olduğu gibi yarı başkalaşım gözlenir. Dış alanda yaşayan bu tür üremesini genellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında gerçekleştirir. Hava şartları müsait olduğu sürece üreme devam edecektir. Dişi hamam böceği yumurta kapsülünü (Ootecha) zeminde bulunan bitki örtüsü altına bırakır. Yumurta kapsülünden çıkan nimfler, genellikle hava şartlarına bağlı olarak Mayıs-Haziran aylarında yumurtadan çıkarlar. Yaklaşık 5-6 gömlek değiştiren Esmer hamam böcekleri, hava sıcaklıkları düştüğünde diyapoz haline geçerler. Kışı ergin veya yumurta kapsülü şeklinde geçiren bu tür genellikle insanların yaşadıkları alanlara yakın yaşamayı tercih eder.

Esmer Hamam Böceği Zararları

Esmer hamam böcekleri genellikle dış alanda bulunurlar. Nadirde olsa evleri istila ettikleri bilinmektedir. Genellikle bitkisel ve organik atıklar ile beslenen bu hamam böceği türü genellikle evlere çatı, baca vb. açıklıklardan girer.

Esmer Hamam Böceği

Esmer Hamam Böceği İle Mücadele (IPM)

Ülkemizde henüz tespit edilmeyen bu hamam böceği türü ile ilgili özel bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerine uygulanan yöntemler kullanılabilir. Hamam böcekleri oldukça hızlı üreme kapasitesine sahip böceklerdir. Kontrol altına alınmadıklarında sayıları, birden bire yüzbinleri bulabilir. Bu yüzden hamam böceklerinin izleri veya kendilerini ilk görüldüklerinde vakit kaybetmeden mücadeleye başlanması gerekmektedir. Bu böcekler, görüntülerinin yaratmış olduğu rahatsızlıkların yanı sıra,  alerji ve astım gibi hastalıklara da neden olabilirler. Ev ve dış alanlarda bulunan, kanalizasyon, çöp ve tüm kirli alanlarda dolaştıkları için birçok hastalık yapıcı mikroorganizmayı bünyelerinde taşırlar. Hamam böceği sorunlarına, kesinlikle entegre haşere kontrol yönetim prensipleri ile yaklaşılması gerekir.

Esmer Hamam Böceği İle Kültürel Mücadele

Ülkemizde henüz tespit edilmeyen bu hamam böceği türü ile ilgili özel bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Herhangi bir zararlı türü ile savaşımda en etkin yöntem, o zararlının yaşam koşullarını istemeyeceği şekilde değiştirmekten geçmektedir. Esmer hamam böceği kontrolüne bahçe ve bitki bulunan alanlardan başlanmalıdır. En etkin korunma yöntemi, bu gıda maddelerinin ortadan kaldırılmasıdır. Hijyen ve temizlik bu açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca binalara giriş yapabileceği özellikle çatı vb. alanlardaki, yarık, çatlak vb. yalıtım eksikliklerinin izole edilmesi gerekir.

Esmer Hamam Böceği İle Fiziko-mekanik Mücadele (Hamam Böceği Tuzakları)

Ülkemizde henüz tespit edilmeyen bu hamam böceği türü ile ilgili özel bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerine uygulanan yöntemler kullanılabilir. Hamam böcekleri tüm dünyada kentsel haşere sorunlarının başında gelmektedir. Bu yüzden hamam böceği mücadelesinde oldukça farklı mücadele yöntemleri ve ilaçlar geliştirilmiştir. Hamam böceği mücadelesinde kullanılan en etkin yöntemlerden biri de feromonlu tuzaklardır.

Esmer Hamam Böceği Mücadelesinde Feromonlu Yapışkan Tuzaklar

Hamam böceği mücadelesinde kullanılan oldukça gelişmiş tuzaklar bulunmaktadır. Bu tuzaklar hemen hemen bütün hamam böceği türlerine karşı kullanılabilir. Özellikle yapışkan plakalı ve feromonlu tuzaklar hamam böceği mücadelesinde etkin olarak kullanılmaktadır. Bu tuzaklar iki bölümden oluşur. Birinci bölüm, böceği tuzağa çeken koku tableti veya bölümüdür. İkinci bölüm ise tuzağa gelen böceğin yapıştığı yapışkan plakadır. Bazı modellerde koku, yapışkan plaka üzerine emdirilmiş de olabilir. Tuzak, hamam böceklerini cezbeden çeşitli kokuları taklit etmekte ve böceği tuzağa çekmektedir. Kokuya gelen böcekler yapışkan plakalar üzerine yakalanmaktadırlar.  Hamam böceği sorunu bulunan alanlar, inceledikten sonra, belirlenecek mücadele programına uygun olarak, yapışkan ve feromonlu tuzaklar kullanılabilir. Hamam böceklerinin çok hızlı üreme kapasitesine sahip oldukları düşünülür ise tuzaklarda yakalanan onlarca böceğin oldukça önemli olduğu anlaşılacaktır.

Esmer Hamam Böceği İle Biyolojik Mücadele

Ülkemizde henüz tespit edilmeyen bu hamam böceği türü ile ilgili özel bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerine uygulanan yöntemler kullanılabilir. Hamam böceği mücadelesinde, doğal düşmanlar korunmalı ve kullanılacak diğer mücadele yöntemleri bu canlılara zarar verilmemesine özen gösterilmelidir. Özellikle kimyasal mücadele uygulamalarında sadece hamam böceklerine yönelik geliştirilmiş spesifik böcek ilaçları tercih edilmelidir. Hamamböceklerinin doğal düşmanları arasında, kertenkeleler, kurbağalar, serçe vb. küçük kuşla, bulunmaktadır. Uygulanacak diğer mücadele yöntemlerinin, bu canlılara zarar vermemesine özen gösterilmelidir. Mücadeleye başlamadan önce mutlaka Entofarma uzmanlarına başvurun ve bilgi alın.

Esmer Hamam Böceği İle Kimyasal Mücadele (Hamam Böceği İlaçlama)

Ülkemizde henüz tespit edilmeyen bu hamam böceği türü ile ilgili özel bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerine uygulanan yöntemler kullanılabilir. Özellikle binalara giriş yapma riski bulunan alanlarda kimyasal mücadele yapılabilir. Kimyasal mücadeleye başlamadan önce bir uzmandan mutlaka bilgi alınmalıdır. Hamam böceği mücadelesinde, mücadele programı baştan belirlenmelidir. Yapılacak hatalı kimyasal uygulamalar, kimyasal mücadelenin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Hatalı ilaçlama çalışmaları hamam böcekleri üzerinde böcek ilaçlarına karşı direnç gelişimine neden olabilir. Hamam böceği ilaçlama çalışmalar yıl boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

Esmer Hamam Böceği
Esmer Hamam Böceği İle Mücadelede Kullanılan Hamam Böceği İlacı Çeşitleri

Hamam böceklerine yönelik yapılan ilaçlama çalışmalarında kullanılacak, farklı formulasyonlarda Hamam böceği ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlar, hamam böceği istilasının büyüklüğü, yuvalandıkları alanın özellikleri, istila da bulunan hamam böceği türü gibi özellikler göz önüne alınarak, doğru şekilde tercih edilmelidir. Şayet bu hamam böceği ilaçları doğru takvimde ve güvenli bir şekilde kullanılır ise hamam böceği sorunları hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Esmer Hamam Böceği Mücadelesinde Hamam Böceği Jeli Kullanımı

Ülkemizde henüz tespit edilmeyen bu hamam böceği türü ile ilgili özel bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerine uygulanan yöntemler kullanılabilir. Jel yem Hamam böceği ilaçları içerdikleri cezbedici maddeler ve feromon lar sayesinde hamam böceği sorunlarını kontrol altına almakta oldukça başarılı olmuştur. Ancak piyasada oldukça fazla çeşit jel yem hamam böceği ilacı bulunması bu noktada tüketicinin aklını karıştırabilir. Hamam böceği jeli, hamam böceği mücadelesinde en etkili hamam böceği ilacı hangisi? Sorusuna verilecek en iyi cevaptır.  Hızlı ve kalıcı çözüm için doğru ürünün seçilmesi, hamam böceği sorunun çözülmesinde oldukça etkili olacaktır. Jel hamam böceği ilaçları, özellikle yoğun aroma içermesi sayesinde daha fazla cezbedicidir. Hamam böceklerinin gözlemlendikleri alanlarda yeterli miktarda kullanılabilir. Jel yem ilaçlar uygulama maliyeti olarak diğer böcek ilaçlarına oranla biraz yüksektir. Ancak kalıcılıkları daha fazladır. Hamam böceği mücadelesinde en başarılı yöntemlerden biridir.

Esmer Hamam Böceği Mücadelesinde Granül Hamam Böceği İlaçlarının Kullanımı

Ülkemizde henüz tespit edilmeyen bu hamam böceği türü ile ilgili özel bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerine uygulanan yöntemler kullanılabilir. Granül böcek ilaçlarının, ülkemizde yaygın bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Ancak hamam böceği mücadelesinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Kalıcılık ve etkileri açısından oldukça başarılı böcek ilaçlarıdır. Eğer hamam böceklerinin yuvası tespit edilebiliyorsa, yuva etrafında ve hamam böceklerinin gezindikleri alanda oldukça iyi sonuç verecektir. Mücadele uygulanacak ilaçlama programı içerisinde bulunmasında fayda vardır.

Esmer Hamam Böceği Mücadelesinde Toz Hamam Böceği İlacı Kullanımı

Ülkemizde henüz tespit edilmeyen bu hamam böceği türü ile ilgili özel bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerine uygulanan yöntemler kullanılabilir. Toz ilaçları kullanmadan önce mutlaka iyi bir inceleme ve gözlem yapılmalıdır. Hamam böceklerinin yuvalanma alanlarında kullanılabilir. Toz ilaçlarda özellikle etken madde seçimine dikkat edilmelidir. Bu formulasyondaki böcek ilacını kullanmadan önce Hamam böceklerinin gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekir. Bu formülasyon ve uygulama yöntemi, ülkemizde çok fazla kullanılmamaktadır. Toz ve ıslanabilir toz böcek ilacı formülasyonları profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmalıdır. Bu yöntem hedef dışı canlılara ve insanlara da zarar vereceğinden bireysel mücadelede önerilmemektedir.

Esmer Hamam Böceği Mücadelesinde Kalıcı Hamam Böceği İlacı Kullanımı

Ülkemizde henüz tespit edilmeyen bu hamam böceği türü ile ilgili özel bir mücadele şekli bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerine uygulanan yöntemler kullanılabilir. Hamam böceği ilaçlamasında Residuel (kalıcı)  böcek ilaçlarının kullanılması bu konuda bilgi ve tecrübe gerektiren bir çalışmadır. Uygulama doğru şekilde yapılır ise, oldukça başarılı sonuçlar verebilir. Ancak hatalı uygulamalar, hamam böceği istilasının daha da artmasına neden olabilir. Residuel sıvı ilaçlama hamam böceklerini gözlemlediğiniz alanlarda ve gezindikleri yüzeylerde kullanılabilir. Hedef dışı organizmalara zarar verilmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Genel ilaçlama uygulamaları yerine bölgesel uygulamalar tercih edilmelidir. Hamam böceklerine karşı kullanılacak, ilaçlama çalışmalarında entegre bir kimyasal mücadele stratejisi tercih edilmelidir. Bu hamam böceği türüne karşı özellikle evin çevresi ve peyzaj alanlarında sprey ilaçlama uygulaması tercih edilmelidir.
Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.
Hamam böceği ilaçlama ve Hamam böceği ilacı hakkında daha detaylı bilgi almak için Hamam Böceği İlaçlaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...