Entegre Zararlı Yönetimi

Türkiye'nin Pest Kontrol Uzmanı

Entegre Zararlı Yönetimi

Entegre Zararlı Yönetimi  ( Integrated Pest Managment ) zararlılarla mücadelede, tüm mücadele yöntemlerinin bir arada kullanılarak yapılan mücadele şeklidir.


Entegre Zararlı Yönetimi programlarında, onları iyi tanımak, biyolojik dönemleri ve alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmak, zarar oluşmadan alacağımız basit tedbirler ile çok daha kolay, çok daha ekonomik ve çevreye daha az zarar verilerek yapılabilmektedir. İlaçlama ve pestisitlerin kullanımı en son değerlendirilir. Öncelikle amaç kimyasal olmayan yöntemleri kullanarak haşere ve kemirgenlerle mücadele etmektir.Sizde Entegre zararlı yönetimi hakkında bilgi almak için bizi şimdi arayın.


entegre zararlı yönetimi

Entegre Zararlı Yönetimi Temel Adımları

 • Zararlı ve veya riskin belirlenmesi için gözlem ve inceleme
 • Zararlı veya riskin oluşmasındaki nedenlerin tespit edilmesi
 • Uygun mücadele yöntemlerinin ve diğer tedbirlerin doğru bir takvim ile uygulanması

Entofarma sizlere,

 • BRC (British Retail Consortium)
 • IFS (International Food Standart)
 • AIB, (American Institute of Baking)
 • ISO 22000
 • TSE (Türk Standartları Enstitüsü)

gibi istenilen ulusal ve uluslararası standartlarda hizmet almanızı sağlayarak, işletmeniz için en uygun, entegre zararlı yönetimi programını hazırlar.


Entegre Zararlı Yönetimi Yöntemleri Nelerdir

Kültürel Mücadele

Kültürel önlemler, mücadelenin ekonomik olmasını sağlamak ve alınacak basit önlemler ile zararlıların yuvalanmasını, üremesini, beslenmesini veya korunmak istenen alana geçişlerini engellemek amacıyla alınan tedbirler bütünüdür. Hijyen, Yalıtım, Depolama, Aydınlatma, Sanitasyon şartlarını iyileştirmek ve ya değiştirmek, Entegre Zararlı Yönetiminde başlıca kültürel mücadele yöntemleri arasında yer alır.

Fiziko Mekanik Mücadele

Fiziko mekanik mücadele zararlıların tuzaklar kullanarak toplanması işlemidir. Kullanılan tuzaklar ile zararlıların davranışlarının bozulması amaçlanır. Mücadele doğrudan zararlı popülasyonuna yapıldığı için koruyucu ve kontrol altına alıcı bir yöntemdir.

Biyolojik Mücadele

Zararlılarla mücadelede doğal düşmanların kullanılması temeline dayanır. Çevreye daha az zararlı uzun süreli bir kontrol sağlar. Biyolojik ve Biyoteknik mücadelede başarılı olabilmenin anahtarı zararlıyı doğru tanımlamak ve doğru mücadele takvimini uygulamaktır.

Kimyasal Mücadele

Pestisitlerin uygulanmasındaki kolaylık ve kısa sürede gözle görülebilir derecede yüksek etkinlik göstermesi ile kimyasal savaş zararlılara karşı önerilen tek silah haline getirilmiştir. Pestisitlerin bilinçsiz ve yoğun şekilde kullanımı, çevrenin ve özellikle insanın geleceğini tehlikeye sokan sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Entegre Zararlı Yönetiminde, kimyasal mücadele en son seçenek olarak düşünülmelidir. İlaçlama tercih edildiğinde, ilaç seçimi oldukça önemlidir. Kullanılan ilaçların toksisitesi düşük olmalı, hedef dışı organizma ve çevreye daha az zarar verenler tercih edilmelidir.


Pestisit kullanımının sınırlandırılması, kimyasal olmayan mücadele yöntemlerinin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Haşere oluşumunu etkileyecek faktörlerin belirlenmesi ve bunların ortadan kaldırılması ancak doğru raporlama ile sağlanabilir. Anlaşılabilir raporlama ve uygulanabilir çözümler sunabilmek titiz bir çalışma gerektirir.

Entofarma raporlamalarını

 • Zararlının veya riskin noktasal tespiti
 • Nedenler
 • Entofarma ’nın aksiyon ve sorumlulukları
 • Müşteri sorumlulukları şeklinde özetler

Raporlamalarımız, geniş alanların veya onlarca şubenin rahat bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. Yapılan biyolojik aktivite analizleri ile önceki yıl performans değerlendirmeleri yapmak işletmenize değer katacaktır.

entegre zararlı yönetimi

Dokümantasyon ve yapılan işlemlerin kayıt altına alınması, ulusal ve uluslararası kalite standartları kapsamında faaliyet gösteren işletmeler için oldukça önemlidir.

Entofarma;  dokümantasyon çalışmalarını şu şekilde özetler

 • İşletmede kurulan haşere kontrol sisteminin tanıtılması ve yerleşim planı üzerinde gösterilmesi.
 • İşletmede tür bazında gerçekleşen aktivite takip kartları ve biyolojik aktivite analizleri
 • Kimyasal mücadelede kullanılan pestisitlerin kullanım miktarı ve kullanım zamanlarını gösteren pestisit kullanım cetveli.
 • Kullanılan pestisitlerin ulusal ve uluslararası normlara uygun olduğunu gösteren izin ve dokümanlar.
 • Haşere kontrol yönetiminden sorumlu servis uzmanımıza ait mesleki eğitim sertifikaları ve yasal belgeler.
 • Entofarma’ ya ait kalite belgeleri ve yasal belgeler.
 • Servis raporu

Artık sizin bölgenizde de profesyonel Entofarma Servis uzmanları çalışıyor. Türkiye’de 2.000 kurumsal müşterimizin aldığı, kaliteli haşere kontrol hizmetinden sizde faydalanın. Sizin için Türkiye genelinde en etkin Entegre zararlı yönetimi çözümlerini geliştiriyoruz.


Entofarma sizler için Türkiye genelinde, en etkin Entegre Zararlı Yönetimi çözümlerini geliştirir. Entegre Zararlı Yönetimi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi arayabilirsiniz.


MEVZUATLARA TAM UYUM

Biyosidal Ürün Uygulama Yönetmeliği ve İş Güvenliği kurallarına uygun çalışırız

EĞİTİMLİ SERVİS UZMANLARI

Servis Uzmanlarımız düzenli eğitim ve sınav programlarından geçmektedir

ULUSLARARASI STANDARTLAR

Müşterilerimize, AIB IFS BRC GMP ISO standartlarında hizmet sunarız

DONANIMLI SERVİS ARAÇLARI

Müşterilerimize yüksek standartlarda servis araçları ile hizmet sağlarız


İlginizi Çekebilecek İçerikler


Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın…