Çatı Sıçanı (Rattus rattus)

Çatı Sıçanı (Rattus rattus)

Çatı Sıçanı ilaçlaması hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 37 00 numaralı hattımızdan bizi hemen arayın.

Çatı Sıçanı (Rattus rattus)


Dünyada oldukça geniş bir tür grubuna sahip olan kemirgenler, insanlarla iç içe yaşamaya adapte olmuş bir memeli sınıfıdır. Özellikle şehirlerde yaşamaya adapte olmuş türlerden bir tanesi de Çatı Sıçanı veya Gemi Sıçanı olarak adlandırılır. Tırmanmayı seven ve özellikle sebze ağırlıklı bir beslenme diyetine sahip olan Çatı Sıçanı çoğu zaman Lağım Faresi veya Göçmen Sıçan ile karıştırılmaktadır.

Çatı Sıçanı Taksonomik Bilgileri

Gemi Faresi, Siyah Fare, Siyah Sıçan, Keme
Bilimsel adı: Rattus rattus
Takım: Rodentia
Familya: Muridae
İngilizce adı: Black Rat, Roof Rat

Çatı Sıçanı Genel Özellikleri

Çatı Sıçanı, Gemi faresi veya siyah sıçan olarak ta isimlendirilir. Güney-doğu Asya’dan kökenlenmiştir. Kulaklar ve gözler büyük, vücut daha incedir. 150-250 gr ağılığında 16-20 cm boyundadır. Tırmanmayı sever, tavan arası, kiriş, asma tavan gibi binaların üst kısımlarında bulunmayı sever. Binalara girmek için elektrik ve telefon hatlarından faydalanır. Meyve ve sebze yemeyi tercih ederler. Salyangoz, yiyecekleri arasındadır.
Fare ve sıçanlar her türlü besin maddesini yer, tahta eşyaları kemirir, çuval ve ambalaj kutularını parçalayarak depo edilen maddelerin zarar görmesine neden olurlar. Pislik ve idrarları ile besin maddelerini kirleterek kullanılmaz hale getirirler. Bazı hallerde elektrik kablolarını kemirerek kontaklara dolayısı ile yangınlara sebep olurlar. Diğer taraftan kuduz, tifüs, tifo ve para tifo gibi tehlikeli hastalıkların taşıyıcılığını yaparak insan sağlığı için tehlikeli olurlar. Yemek ve suya karşı güçlü içgüdüleri vardır. Çok güçlü tat ve koku alma duyuları vardır. Sadece bilinen yemleri tüketirler ve seçicilik yaparlar. Kolayca yem çekingenliği kazanabilirler. Her yıl dünyada 33 milyon ton hububatın zayi olmasına yol açarlar. Çok zekilerdir ve kolayca adapte olabilirler. Bir fare hiç yara almadan tam 50 metre aşağı düşebilir. Sadece akşamları sakin ortamlarda aktiflerdir. Koloniler halinde yaşarlar. Öncelikle geceleri ortaya çıkarlar. Her zaman iyi bildikleri aynı yolları kullanırlar Dişleri günde ortalama 0,4 mm uzar. (Yılda yaklaşık 10 cm) sert maddeleri, sürekli kemirdikleri için dişler sürekli törpülenir.

Çatı Sıçanı Biyolojisi

Hem erkek hem de dişi 50-60 günde cinsel olgunluğa ulaşırlar; çoğalma 3-4 aylıkken başlar. Sıçanlar 3,5-10 aylıkken üreme kabiliyetleri en yüksektir, bir kerede doğan yavru sayısı en çok bu dönemdedir. Yılda 2-8 doğum yaparlar ve her doğumda 5-14 yavru meydana getirirler. Hamilelik süresi 21-25 gündür. Hayat uzunluğu 1-3 yıl kadardır.

Çatı Sıçanı Mücadelesi

 Genel olarak Çatı Sıçanı mücadelesini, dört ana başlık altında inceleriz. Başarılı ve etkin bir mücadele için, tüm yöntemlerin birbiri ile entegre şekilde uygulanması gerekmektedir.

Çatı Sıçanı İle Kültürel Mücadele

Tırmanmayı seven bu kemirgen türüne karşı kültürel mücadele kapsamında özellikle yalıtım sorunlarının ortadan kaldırılması gerekir. Binalara giriş yapması muhtemel bölgeler dayanıklı yalıtım malzemeleri kullanılarak izole edilmelidir. Örneğin kemirgenlerin binalara giriş yapabilecekleri tesisat geçişleri gibi alanlar çevrelerinde hiç boşluk kalmayacak şekilde kapatılmalıdır.

Çatı Sıçanı ile Fiziko-mekanik Mücadele

Bu türe karşı geliştirilmiş özel bir kapan türü bulunmamakla birlikte diğer kemirgen türlerinin yakalanmasında kullanılan kapan ve tuzaklar Çatı Sıçanı içinde kullanılabilir. Mücadele edilecek alan, inceledikten sonra, belirlenecek mücadele stratejisine göre tuzak kullanımı tercih edilmelidir.  Bu amaçla, yaylı kapanlar, yapışkan tuzaklar ve diğer otomatik yakalayıcı tuzaklar tercih edilebilir.

Çatı Sıçanı ile Biyolojik Mücadele

 Çatı Sıçanının doğal düşmanı olan canlılar korunmalı ve avlanmamalıdır. Yırtıcı kuşlar, Yılanlar, Tilki, Sansar, Leylek vb. küçük yırtıcılar koruma altına alınmalıdır. Bölgede eğer kimyasal mücadele yapılacak ise, mücadele sonrası ölen fareler toplanmalı ve derin çukurlara gömülmelidir. Bu sayede doğal düşmanların zehirlenmiş fareleri yemeleri ve zarar görmeleri engellenmiş olacaktır.

Çatı Sıçanı ile Kimyasal Mücadele

Kimyasal mücadele öncesi mutlaka bir uzmandan bilgi alınmalıdır. Mücadelenin stratejisi baştan belirlenmelidir. Yapılacak hatalı uygulamalar, kimyasal mücadelenin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacaktır. Kimyasal mücadele hava şartları ve iklim koşulları uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir.

Çatı Sıçanı Mücadelesinde Kullanılan Fare Zehiri Çeşitleri

Fare türlerine karşı yapılan kimyasal mücadele veya ilaçlama çalışmalarında farklı formulasyonlarda fare zehirleri tercih edilmektedir. Bunun sebebi farelerin yaşadıkları ortamlarda kazandıkları farklı yeme alışkanlıklarıdır.

Çatı Sıçanı Mum Blok Fare Zehiri Kullanımı

Diğer fare zehri çeşitlerine göre sert yapıda olan fare zehirleridir. İçlerinde Wax yani mum oranı oldukça yüksektir. Bu sayede rutubetli ve nemli alanlarda kolay kolay bozulmazlar. Fare zehrinin sert olmasından kaynaklı, tüketim esnasında kemirgenler tarafından özellikle tercih edilir. Kemirgenin yemi taşıyamaması ve yemin sabitlenme özelliği sayesinde, aktivite takibi açısından oldukça faydalıdır. Çatı Sıçanı mücadelesinde kilitli yem istasyonları içeresinde, oldukça başarılı şekilde kullanılan bir yem formulasyonudur.

Çatı Sıçanı Mücadelesinde Pasta Yem Fare Zehiri Kullanımı

Aroma ve çekicilik açısından oldukça iyi performans sergileyen fare zehirleridir. Özellikle rutubetli ve nemli alanlarda kullanım için uygundur. Farelerin tüketim açısından oldukça fazla tercih ettiği Fare Zehirleridir. Çatı Sıçanı mücadelesinde oldukça başarılı sonuçlar verecektir.

Çatı Sıçanı Mücadelesinde Pellet Fare Zehiri Kullanımı

Yoğun fare istilalarında tercih edilebilir. Ancak aktivite analizi ve takibi açısından kullanımda çeşitli olumsuzluklar göstermektedir. Farelerin özellikle yem taşıma alışkanlıkları düşünüldüğünde, hedef dışı organizmaların zarar görme olasılığı yüksektir. Özellikle gıda maddelerine bulaşma riski düşünüldüğünde, bu tip risklerin olduğu alanlarda kullanımından kaçınılmasına özen gösterilmelidir. Yuvalanma alanlarında kullanılabilir.

Çatı Sıçanı Mücadelesinde Jel Yem Fare Zehiri Kullanımı

Jel yem şeklindeki Fare Zehirleri özellikle yoğun aroma içermelerisayesinde kemirgenleri cezbederler. Farelerin yem yemeyi tercih etmediği alanlarda kullanılabilir. Uygulama maliyeti diğer yemlere oranla yüksektir. Diğer fare zehirlerinin uygulanmasında zorluk çıkan alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Eğer güvenlik şartları yeterli ise Bu tür kemirgen mücadelesinde oldukça başarılıdır.

Çatı Sıçanı Mücadelesinde Sıvı Fare Zehiri Kullanımı

Ülkemizde çok kullanılmasa da özellikle sıvı tüketim alışkanlığı yüksek olan fare türlerinde başarı ile kullanılmaktadır. İşletmelerde yapılacak kimyasal fare mücadelelerinde stratejinin bir parçası olarak düşünülebilir. Bu tür kemirgen mücadelesinde kullanılabilir.

Çatı Sıçanı Mücadelesinde Elde Hazırlanan Fare Zehiri Kullanımı

Bu tip fare zehirleri il ve ilçe tarım müdürlüklerinden temin edilebilir. Ayrıca bu ürünler ruhsatlı kimyasal maddeler ile kendinizde hazırlayabilirsiniz. Uygun cezbediciler ve gıda maddeleri karıştırılarak hazırlanan yemler özellikle dış alanlarda uygulanabilir. Bu tip fare zehirleri özellikle ekonomik oldukları için tarım alanlarında kullanılması tercih edilmektedir. Mücadele sonrası hedef dışı canlılara zarar vermemek için ölen farelerin toplanması ve imha edilmesi gerekir. Çatı Sıçanı mücadelesi açısından kullanılması çeşitli riskler taşıdığı için kesinlikle uzman personel nezaretinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Çatı Sıçanı Mücadelesinde Toz Fare Zehiri Kullanımı

Özellikle farelerin gezinme alanlarında kullanılır. Bu yöntemi kullanmadan önce farelerin gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekir. Ülkemizde çok fazla kullanılmamakta ve bilinmemektedir. Profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmaktadır. Çatı Sıçanı mücadelesinde eğer bulaşma riski yok ise uzman personel nezaretinde kullanılabilir.

Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 37 00 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.

Çatı Sıçanı mücadelesi hakkında daha detaylı bilgi almak için Fare İlaçlaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...