Bahçe Karıncası (Lasius niger)

Bahçe Karıncası (Lasius niger)

Bahçe Karıncası ilaçlaması hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan hemen bizi arayın.

Dünya üzerinde en kalabalık nüfusa sahip olan canlılar, Karıncalardır. Her yeni doğan 40 insana karşılık, 700 milyon karınca dünyaya gelmektedir. Böcek dünyasının en sosyal üyelerinden biri olan karıncalar, son derece iyi örgütlenmiş bir düzen içinde yaşarlar. Karınca türleri arasında en yaygın türlerden biri olan Bahçe Karıncası genelde yuvasını su ve yiyecek kaynaklarına yakın yapar. Ev içinde görülen Karıncalar Salmonellosis ve staphilacoc enfeksiyonlarına sebep olabilirler.

Bahçe Karıncası Taksonomik Bilgileri

Siyah Karınca, Ev Karıncası
Bilimsel adı: Lasius niger
Takım: Hymenoptera
Familya: Formicidae
İngilizce adı:  Black garden ant

Bahçe Karıncası Genel Özellikleri

Bahçe Karıncası işçileri yaklaşık 3-5 mm boyunda ve küçük yapılıdırlar. Kraliçeler 10 – 15 mm uzunluğa kadar ulaşabilir. Renkleri koyu kahverengiden siyaha kadar değişiklik gösterir. Genelde bahçe alanları ve kumlu topraklarda yuva yaparlar. Bahçe Karıncası türünde asker bireyler bulunmaz, bunun yerine koruma ve güvenlik görevini işçi karıncalar üstlenir. Ancak bitki kök bölgelerinde yuvalandıkları zaman bitkilere zarar verebilirler. Bahçe Karıncası, yaprak bitleri ile kommensal bir yaşam sürer. Yaprak bitlerinin bitki üzerinde oluşturdukları şekerli atıklar karşılığında onlara diğer böceklere karşı koruma ve güvenlik sağlarlar. Ev ve iş yerlerimizde ise kırıntılar, bal, şeker vb. gıdalarla iç alana gelirler.

Bahçe Karıncası Biyolojisi

Bu Karınca türü çiftleşme uçuşlarını, ilkbahar başında (Nisan – Mayıs) ve yaz aylarının sonunda (Ağustos –Eylül) gerçekleşir. Kraliçe kendine uygun bir yuva arar ve yumurtlamaya başlar. Yumurtadan çıkan larvalar bir süre beslendikten sonra pupa olurlar. Pupadan çıkan ergin karıncalar artık koloninin çoğalması ve yaşayabilmesi için hummalı bir çalışmaya başlarlar. Kraliçe karınca vücudunda bulunan, spermetecha adı verilen bir organ sayesinde sürekli üretken olabilir. Yeni oluşturulan bir Karınca kolonisi, yaklaşık on yıl içinde 100.000 bireye ulaşabilir.

Bahçe Karıncası Mücadelesi

 Genel olarak Bahçe Karıncası mücadelesini, dört ana başlık altında inceleriz. Başarılı ve etkin bir mücadele için, tüm yöntemlerin birbiri ile entegre bir şekilde uygulanması başarı şansını artırır.

Bahçe Karıncası İle Kültürel Mücadele

Evlerimizde veya çalıştığımız alanlarda sıkılıkla karşılaştığımız bireyler Karınca kolonisinin işçi bireyleridir. Görevleri kolonilerinin devamını sağlamak için, besin ve gıda maddesi aramak olan, bu bireyler, açıkta bıraktığımız veya etrafa dökülen gıda maddeleri sayesinde yaşadığımız ortamlara gelirler. Bu yüzden Karınca mücadelesinde en etkin korunma yöntemi bu gıda maddelerinin ortadan kaldırılmasıdır. Hijyen ve temizlik bu açıdan oldukça önemlidir.

Bahçe Karıncası ile Fiziko-mekanik Mücadele

Dünyada Karıncalarla mücadelede kullanılan kapan türleri bulunsa da ülkemizde Karıncalara karşı geliştirilmiş ruhsatlı bir kapan türü bulunmamaktadır. Mücadele edilecek alan, inceledikten sonra, belirlenecek mücadele stratejisine göre lokal olarak yapışkan tuzaklar tercih edilebilir.

 Bahçe Karıncası ile Biyolojik Mücadele

Karınca mücadelesinde Karıncaların doğal düşmanı olan canlılar korunmalıdır. Bahçe alanlarında salgıladıkları şekerli salgı ile Karıncaları kendilerine çeken yaprak bitleri ile mutlaka mücadele edilmelidir.
Bahçe Karıncası

Bahçe Karıncası ile Kimyasal Mücadele

Kimyasal mücadele öncesi mutlaka bir uzmandan bilgi alınmalıdır. Mücadelenin stratejisi baştan belirlenmelidir. Yapılacak hatalı uygulamalar, kimyasal mücadelenin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacaktır. Kimyasal mücadele hava şartları ve iklim koşulları uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir.

Bahçe Karıncası ile Mücadelesinde Kullanılan Karınca İlacı Çeşitleri

Yapılacak kimyasal mücadele veya ilaçlama çalışmalarında farklı formulasyonlarda Karınca ilacı tercih edilmektedir. Mücadele aşamasında tercih edilen formulasyon başarı şansını arttıracaktır.

Bahçe Karıncası Mücadelesinde Jel Yem Karınca İlacı Kullanımı

Jel yem formulasyonundaki Karınca ilacı, özellikle yoğun aroma içermesi sayesinde daha fazla cezbedicidir. Karıncaların dolaştıkları alanlarda kullanılabilir. Uygulama maliyeti diğer yemlere oranla biraz yüksek olabilir. Karınca mücadelesinde en başarılı yöntemlerden biridir.

Bahçe Karıncası Mücadelesinde Granül Karınca İlacı Kullanımı

Ülkemizde yaygın bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Ancak karıncaların yemi alması ve taşıması ile tüm Karınca kolonisi üzerinde etkili olan bir Karınca ilacı formulasyonudur.

Bahçe Karıncası Mücadelesinde Toz Karınca İlacı Kullanımı

Özellikle Bahçe Karıncası gezinme alanlarında kullanılabilir. Bu ilacı kullanmadan önce Karıncaların gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekir. Ülkemizde çok fazla kullanılmamakta ve bilinmemektedir. Profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmalıdır. Bu yöntem hedef dışı canlılara ve insanlara da zarar vereceğinden bireysel mücadelede önerilmemektedir.

Bahçe Karıncası Mücadelesinde Residuel Sıvı İlaçların Kullanımı

Özellikle zararlının gezinme alanlarında kullanılabilir. Bahçe Karıncasının giriş ve geçiş yaptığı alanlar dış alandan iç alana doğru bu tip kimyasal ilaçlarla ilaçlanabilir. Bu kimyasal uygulama sonrası genelde işçi bireyler, etkilendiği için tam bir sonuç almak neredeyse imkânsızdır. Karıncalarla kimyasal mücadelede entegre bir kimyasal mücadele stratejisi tercih edilmelidir.
Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.
Karınca İlacı ve İlaçlaması hakkında daha detaylı bilgi almak için Karınca İlaçlaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...