Arjantin Karıncası (Linepithima humile)

Arjantin Karıncası (Linepithima humile)

Arjantin Karıncası ve Karınca ilaçlaması hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için, 444 3 700 numaralı hattımızdan hemen bizi arayın.

Arjantin Karıncası (Linepithima humile)


Oluşturdukları koloniler ve aralarındaki iş bölümü ile bizleri kendilerini hayran bırakan Arjantin karıncası türü, ürünlerimiz ve bizler için oldukça can sıkıcı sorunlar meydana getirebilir.

Arjantin Karıncası Taksonomik Bilgileri

Arjantin Karıncaları
Bilimsel adı: Linepithima humile
Takım: Hymenoptera
Familya: Formicida
İngilizce adı: Argentina Ant

Arjantin Karıncası Genel Özellikleri

Arjantin karıncaları büyük koloniler halinde ve onlarca koloni bir arada yaşayan bir karınca türüdür. Arjantin karıncası işçileri 2-3 mm uzunluğundadır. Renkleri açık kahve ve koyu kahve arasındadır. Parlak ve bazen siyaha yakın renklerde olabilir. Tarımsal alanlarda ciddi zararlar verebilirler. Arjantin karıncaları hem etçil hem de otçuldur. Yaz aylarında temel beslenme kaynakları yaprak bitlerinin oluşturduğu şekerli sıvılardır. Bu yüzden özellikle kültür ve süs bitkileri yaz aylarında Arjantin karıncası istilası ile karşı karşıya kalır. Arjantin karıncaları genellikle istilacı bir türdür. Yaşadıkları alanlarda diğer karınca türlerinin yaşamasına müsaade etmezler. Yaprak bitleri atıklarının dışında, ölü böcekler ve hemen hemen her şey ile beslenirler. Arjantin karıncaları evlerde sıklıkla görülürler.

Arjantin Karıncası Biyolojisi

Arjantin karıncaları genellikle dış alanda, derin olmayan yuvalar oluşturur. Yuvalarını kaya ve taşların altında, duvar yarık ve çatlaklarında ve bu gibi her yerde yapabilirler. Arjantin karıncaları üremelerini yuvada gerçekleştirdiklerinden, bir üreme uçuşu yapmazlar.  Üreme genellikle baharda (Nisan – Mayıs) aylarında gerçekleşir. Yumurta-Larva-Pupa dönemi yaklaşık 60 günlük bir zaman diliminde gerçekleşir. Çok hızlı bir üreme kapasitesine sahip olan Arjantin karıncası türleri birkaç koloni bir binada yaşayabilir. Birden fazla kraliçe bulunur.

Arjantin Karıncası Mücadelesi

Arjantin Karıncaları mücadelesi de, dört ana başlık altında incelenmektedir. Karınca mücadelesinde başarılı olmak ve kesin sonuç almak için, tüm mücadele yöntemlerinin birbiri ile entegre bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Arjantin Karıncası İle Kültürel Mücadele

Arjantin karıncaları ile yapılacak olan kültürel mücadelede çalışmalarında hedef, besin kaynaklarının ortadan kaldırılması olmalıdır. Kolonilerinin devamını sağlamak için, besin ve gıda maddesi aramak olan, işçi karıncalar, açıkta bıraktığımız veya etrafa dökülen gıda maddeleri sayesinde yaşadığımız ortamlara yerleşebilirler. Bu yüzden Karınca mücadelesinde en etkin korunma yöntemi bu gıda maddelerinin ortadan kaldırılmasıdır. Hijyen ve temizlik bu açıdan oldukça önemlidir. Arjantin karıncalarının ev ve çalışma alanlarına girmemeleri için yalıtım eksikliklerinin giderilmesine özen gösterilmelidir.

Arjantin Karıncası ile Fiziko-mekanik Mücadele

Karınca tuzakları aslında ev ve işyerlerindeki karınca mücadeleleri için oldukça elverişli mücadele yöntemlerinden biridir. Karıncalarla mücadelede kullanılan kapan türleri bulunsa da ülkemizde karıncalara karşı geliştirilmiş ruhsatlı bir kapan türü bulunmamaktadır. Mücadele edilecek alanda, gerekli inceleme yapıldıktan sonra, belirlenecek mücadele stratejisine göre, bölgesel olarak yapışkan tuzaklar tercih edilebilir.

Arjantin Karıncası ile Biyolojik Mücadele

Arjantin karıncaları mücadelesinde doğal düşmanlar korunmalı ve kullanılacak diğer mücadele yöntemleri bu canlılara zarar verilmemelidir. Özellikle yaprak bitlerinin bitki üzerinde bıraktıkları şekerli atıklar ile beslendikleri için, yaprak biti mücadelesi önem kazanmaktadır.

 

Arjantin Karıncası ile Kimyasal Mücadele

Tüm haşerelerle mücadeleye başlamadan önce yapıldığı gibi Arjantin karıncası ile mücadele stratejisi baştan belirlenmelidir. Bu türe ait koloniler oldukça agresif ve işgalci bir yapıya sahip olduğu için, hedef koloninin tamamen ortadan kaldırılması üzerine kurulmalıdır. Yapılacak eksik ya da yanlış uygulamalar, kimyasal mücadelenin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Kimyasal mücadele hava şartları ve iklim koşulları uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir.

Arjantin Karıncası ile Mücadelede Kullanılan Karınca İlacı Çeşitleri

Yapılacak kimyasal mücadele çalışmalarında, farklı formulasyonlarda Karınca ilacı çeşitlerinin, birbirleri ile entegre şekilde kullanılması tercih edilmelidir. Mücadele yapılacak alanın özellikleri ve şartlarına göre kimyasal yöntem ve farklı ilaç tercihleri bazı avantajlar kazandıracaktır.

Arjantin Karıncası Mücadelesinde Jel Yem Karınca İlacı Kullanımı

Jel yem formulasyonundaki karınca ilacı, özellikle yoğun aroma içermesi sayesinde karıncalar için daha fazla cezbedicidir. Karıncaların dolaştıkları ve gıda aradıkları alanlarda kullanılabilir. Uygulama maliyeti diğer yemlere oranla biraz yüksek olabilir. Karınca mücadelesinde en başarılı yöntemlerden biridir. Arjantin Karıncası mücadelesinde mutlaka kullanılmalıdır.

Arjantin Karıncası Mücadelesinde Granül Karınca İlacı Kullanımı

Ülkemizde yaygın bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Ancak karıncaların yemi alması ve taşıması ile tüm karınca kolonisi üzerinde etkili olan bir karınca ilacı formulasyonudur. Hedef dışı canlılara zarar verme ihtimali düşük olan alanlarda tercih edilebilir.

Arjantin Karıncası Mücadelesinde Toz Karınca İlacı Kullanımı

Karıncaların gezinme veya yuvalanma alanlarında kullanılabilir. Bu ilacı kullanmadan önce Karınca yuvalarının, gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekir. Ülkemizde çok fazla kullanılmamaktadır. Profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmalı ve tercih edilmelidir. Bu yöntem hedef dışı canlılara ve insanlara da zarar vereceğinden bireysel mücadelede önerilmemektedir.

Arjantin Karıncası Mücadelesinde Residuel Sıvı İlaçların Kullanımı

Karıncaları gözlemlediğimiz, gezinme ve yürüme alanlarında kullanılabilir. Residuel sıvı ilaçlama sonucunda, işçi sayısında azalma ve koloni üzerinde stres oluşacağı unutulmamalıdır. Bu kimyasal uygulama sonrası genelde işçi bireyler, etkilendiği için tam bir sonuç almak neredeyse imkânsızdır. Residuel ilaçların kullanılması kimyasal mücadele stratejisi içerisinde mutlaka bulunmalıdır. Karıncalarla kimyasal mücadelede entegre bir kimyasal mücadele stratejisi tercih edilmelidir.
Hazırladığımız tüm bu bilgiler ışığında, sizler için Türkiye genelinde en etkin haşere ve kemirgen kontrol çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 3 700 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.
Karınca İlacı ve İlaçlaması hakkında daha detaylı bilgi almak için Karınca İlaçlaması sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Profesyonel Hizmet İçin Bizi Arayın...